Komentáře k článku

Jak si zjednodušit práci s PHP projektem pomocí příkazové řádky

Pokud si myslíte, že s PHP můžete pouze generovat dynamické webové stránky, mýlíte se. PHP je v dnešní době poměrně univerzální jazyk a škála úkolů, které s ním lze řešit, sahá například až k vytváření grafických uživatelských rozhraní v PHP-GTK. Pro webového vývojáře je z těchto dalších úkolů zřejmě nejzajímavější využití PHP v příkazové řádce.

Zpět na článek

12 komentářů k článku Jak si zjednodušit práci s PHP projektem pomocí příkazové řádky:

 1. Harvie.CZ

  Ja pouzivam makefily

  Já taky třeba přikládám k PHP aplikacím makefile, hodí se třeba na následující úlohy:

  – vygenerovat z pracovní kopie tarball pro distribuci (pracovní data a konfiguraci nahradí demo daty)
  – nahrát tarball na distribuční server (no to za mě dělá spíš git(hub) s .gitignore)
  – nainstaluje aplikaci (u klienta) = nastavi permissny,…
  – stahne novou verzi aplikace a nainstaluje ji bezpecne misto stare
  – dumpnout/odzá­lohovat DB/data (muze volat PHP pro nacteni hesla od DB z konfiguraku)
  – nahrát zálohu zpět
  – smazat z disku cache (pokud aplikace neco cachuje)
  – vyhleda v kodu vsechny vyskyty retezce „TODO“
  – zkompiluje vsechny php,css,js,html do co nejmene nejkratsich souboru (zavisi na aplikaci, pro produkcni prostredi je lepsi mit vsechny js v jednom souboru, v html nemit zbytecny whitespacy, atd… navic pokud se celou aplikaci podari ulozit do jedinyho php souboru, pusobi pak pro koncovyho uzivatele kompatknejsim dojmem)
  – zobrazi napovedu k makefile (pokud uzivatel napise make help nebo jen make)

  Takovy Makefile, ktery by si PHP programator mohl upravit pro svoje potreby je treba zde:
  https://github.com/Harvie/haiwiki/blob/master/Makefile

  1. Smokie

   Re: Ja pouzivam makefily

   Ak sa podari celu aplikaciu ulozit do jedineho php suboru, tak posobi na koncoveho uzivatela kompaktnejsim dojmom?

   Neviem ci mozem suhlasit s tymto tvrdednim. Netvrdim, ze plati presny opak, ale podla mna koncovy uzivatel ani vobec netusi ci je php aplikacia v jednom alebo v 20 suboroch. Nema ako. A z programatorskeho hladiska sa mi nezda rozumne vsetko davat do jedneho suboru. Z toho vie vziknut pekny gulas po case. Ale pokial ide iba o „skompilovanie“ vyslednych zdrojovych suborov do jedneho, do ktoreho sa uz nebude zasahovat, tak nemam ziadne vyhrady.

   1. Martin Malý

    Re: Ja pouzivam makefily

    Pozor, nesmíte brát všechno černobíle, ode zdi ke zdi, buď – anebo! Programátor, vývojář, má stále aplikaci rozdělenou a pracuje tak, jak je zvyklý. Ovšem PŘED DEPLOY se udělají tyto operace – minifikace apod. kvůli pohodlnějšímu zpracování. Myslím, že nikdo soudný nenavrhuje sloučení všech skriptů do jednoho, a v něm dál vyvíjet :)

 2. me

  m0n0wall

  Jen by jsem rad upozornil na to, ze treba router m0n0wall (a odvozene projekty) ma konfiguracni skripty take psane v PHP:

  http://m0n0.ch/wall/

  m0n0wall is probably the first UNIX system that has its boot-time configuration done with PHP, rather than the usual shell scripts, and that has the entire system configuration stored in XML format.

  1. logik

   Re: m0n0wall

   A to je jako přednost? Bootovat kvůli PHP bloatware o pět sekund dýl (naváíc když zpravidla některý změny konfigurace vyžadujou restart) a parsovat zbytečně ukecanej XML formát, kterej se navíc ani needituje moc dobře.

   Kdyby udělali kombinaci dejmetomu třeba python (ten je alespoň prekompilovanej do bytekódu) + třeba Yaml nebo JSON, kterej se hezky edituje i snadno parsuje, tak nic neřeknu, ale jak xml, tak php se mi pro tydle účely zdá hodně nevhodně vybraný…

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3418