Komentáře k článku
Jak si zjednodušit práci s PHP projektem pomocí příkazové řádky

Pokud si myslíte, že s PHP můžete pouze generovat dynamické webové stránky, mýlíte se. PHP je v dnešní době poměrně univerzální jazyk a škála úkolů, které s ním lze řešit, sahá například až k vytváření grafických uživatelských rozhraní v PHP-GTK. Pro webového vývojáře je z těchto dalších úkolů zřejmě nejzajímavější využití PHP v příkazové řádce.
Ja pouzivam makefily
Já taky třeba přikládám k PHP aplikacím makefile, hodí se třeba na následující úlohy:
– vygenerovat z pracovní kopie tarball pro distribuci (pracovní data a konfiguraci nahradí demo daty)
– nahrát tarball na distribuční server (no to za mě dělá spíš git(hub) s .gitignore)
– nainstaluje aplikaci (u klienta) = nastavi permissny,…
– stahne novou verzi aplikace a nainstaluje ji bezpecne misto stare
– dumpnout/odzálohovat DB/data (muze volat PHP pro nacteni hesla od DB z konfiguraku)
– nahrát zálohu zpět
– smazat z disku cache (pokud aplikace neco cachuje)
– vyhleda v kodu vsechny vyskyty retezce „TODO“
– zkompiluje vsechny php,css,js,html do co nejmene nejkratsich souboru (zavisi na aplikaci, pro produkcni prostredi je lepsi mit vsechny js v jednom souboru, v html nemit zbytecny whitespacy, atd… navic pokud se celou aplikaci podari ulozit do jedinyho php souboru, pusobi pak pro koncovyho uzivatele kompatknejsim dojmem)
– zobrazi napovedu k makefile (pokud uzivatel napise make help nebo jen make)
Takovy Makefile, ktery by si PHP programator mohl upravit pro svoje potreby je treba zde:
https://github.com/Harvie/haiwiki/blob/master/Makefile
Re: Ja pouzivam makefily
Ak sa podari celu aplikaciu ulozit do jedineho php suboru, tak posobi na koncoveho uzivatela kompaktnejsim dojmom?
Neviem ci mozem suhlasit s tymto tvrdednim. Netvrdim, ze plati presny opak, ale podla mna koncovy uzivatel ani vobec netusi ci je php aplikacia v jednom alebo v 20 suboroch. Nema ako. A z programatorskeho hladiska sa mi nezda rozumne vsetko davat do jedneho suboru. Z toho vie vziknut pekny gulas po case. Ale pokial ide iba o „skompilovanie“ vyslednych zdrojovych suborov do jedneho, do ktoreho sa uz nebude zasahovat, tak nemam ziadne vyhrady.
Re: Ja pouzivam makefily
Pozor, nesmíte brát všechno černobíle, ode zdi ke zdi, buď – anebo! Programátor, vývojář, má stále aplikaci rozdělenou a pracuje tak, jak je zvyklý. Ovšem PŘED DEPLOY se udělají tyto operace – minifikace apod. kvůli pohodlnějšímu zpracování. Myslím, že nikdo soudný nenavrhuje sloučení všech skriptů do jednoho, a v něm dál vyvíjet :)
Re: Ja pouzivam makefily
Díky! Makefile mě nenapadl. Doteď jsem používal udělátko v Pythonu :)
konzola
interaktivna konzola php -a
a podporuje aj autocomplete :)
Re: konzola
dobrý tip
dobry hudobny vkus :)
dobry hudobny vkus :)
Re: dobry hudobny vkus :)
Díky :-)
m0n0wall
Jen by jsem rad upozornil na to, ze treba router m0n0wall (a odvozene projekty) ma konfiguracni skripty take psane v PHP:
http://m0n0.ch/wall/
m0n0wall is probably the first UNIX system that has its boot-time configuration done with PHP, rather than the usual shell scripts, and that has the entire system configuration stored in XML format.
Re: m0n0wall
A to je jako přednost? Bootovat kvůli PHP bloatware o pět sekund dýl (naváíc když zpravidla některý změny konfigurace vyžadujou restart) a parsovat zbytečně ukecanej XML formát, kterej se navíc ani needituje moc dobře.
Kdyby udělali kombinaci dejmetomu třeba python (ten je alespoň prekompilovanej do bytekódu) + třeba Yaml nebo JSON, kterej se hezky edituje i snadno parsuje, tak nic neřeknu, ale jak xml, tak php se mi pro tydle účely zdá hodně nevhodně vybraný…
Drush
Pro inspiraci aplikace, ktera umoznuje veskerou obsluhu Drupalu z prikazove radky. Treba tam najdete neco, co se vam bude hodit k vasemu projektu:
http://drush.ws/
Makefile v PHP
Kdybyste chtěli psát make pomocí PHP, můžete pro inspiraci juknout i sem https://github.com/nette/build-tools