6 komentářů k článku JavaScript na serveru: Testování a kontinuální integrace:

 1. Čelo

  kafíčko

  Předem pokračuji ve chvále seriálu a mám otázku, zda jste neuvažovali, že by ty zdrojáky byly v CoffeeScriptu (či Livescriptu)?

  1. Jakub MrozekAutor příspěvku

   Re: kafíčko

   Děkuji. Ano, uvažoval. Bylo dokonce původně v plánu psát celý seriál v CoffeeScriptu, ale nakonec jsem se nechal přesvědčit, aby to byl čistý JavaScript. Určitě však plánuji jeden díl, který bude o CoffeeScriptu (+ jeho dialekty vč. LiveScriptu), do kterého v té době aktuální verzi zdrojáků pro zajímavost převedu. Ten plánuji docela brzy. JavaScript ale zůstane hlavní jazyk seriálu.

   Později pak ještě plánuji jeden díl o TypeScriptu, který docela nabírá na popularitě.

   1. Clary

    Re: kafíčko

    Já třeba přepisuju příklady zde uvedené do CoffeeScriptu a to zejména z důvodu, abych se ho naučil/procvičil. Takže pro mě je srovnání s JS spíš výhoda a nutí mě to přemýšlet co jednotlivé řádky kódu skutečně dělají.

  2. langpa

   Re: kafíčko

   Musím přiznat, že jsem to byl možná já, kdo Jakuba přesvědčil ať nemíchá Node.js s CoffeScriptem, ale jistě to bylo správné rozhodnutí.

   Těch jazyků v kterých se dá psát je hodně, všechny mají společnou vlastnost: kompilují se do JavaScriptu.
   Navíc Node.js core a většina modulů v npm je implementována v čistém JavaScriptu, proto si myslím, že je nutné stejně JavaScriptu rozumět.

   Teď se začalo hodně mluvit třeba o TypeScriptu (o to víc, že za ním stojí MS) ale těch jazyků a dialektů je opravdu hodně, stačí se podívat na tento seznam.

   Bylo by nespravedlivé upřednostnit CoffeeScript před ostatními (nejen) z tohoto seznamu.
   Osobně si myslím, že mainstream zůstane stejně u JavaScriptu, neboť veškerá dokumentace ať už třeba MDN, Node či většina používaných modulů na npm je primárně JS pro JS…

   Třeba právě na titulní stránce npm je údaj, že na CoffeeScriptu závisí 906 modulů z 16 983 publikovaných, což je pouhých 5,3% a je fakt že lze najít balíčky, které na Coffee závisí, ale napsané jsou v JavaScriptu, zda to platí obráceně jsem nezkoumal.
   Jistě bude zajímavé sledovat tento údaj do budoucna, zda bude procento Coffee narůstat, já osobně považuji coffee za nevhodný jazyk, tím více nevhodný pro výuku, viz např. tento článek :-)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3728