Komentáře k článku
Jekyll – Ruby generátor statických stránek

Jaké použít CMS? WordPress, Drupal, Joomla nebo něco vlastního? A co zkusit statické stránky vygenerované pomocí připravených šablon? Takovou možností je i projekt Jekyll.
Jaké použít CMS? WordPress, Drupal, Joomla nebo něco vlastního? A co zkusit statické stránky vygenerované pomocí připravených šablon? Takovou možností je i projekt Jekyll.
Doporučení WCAG (Web Content Accessibility Guidelines, Směrnice o přístupnosti webového obsahu) aktuálně ve verzi 2.1 představuje v současné době nejrozšířenější a celosvětově uznávanou metodiku tvorby přístupného (nejen webového) obsahu. Za jeho vytvořením stojí pracovní skupina WAI v rámci konsorcia W3C. Pokud to s přístupností myslíte aspoň trochu vážně, je vhodné se s obsahem tohoto doporučení seznámit.
Octopress - framework pro Jekyll
Pokud to myslite s Jekyllem vazne a chcete mit v nem napriklad jako ja blog, doporucuji pouzit Octopress, ktery ma spoustu vychytavek a dobre se pouziva http://octopress.org/.
Re: Jekyll – Ruby generátor statických stránek
Užitečné je, že Jekyll podporuje i github pro své pages – https://help.github.com/articles/using-jekyll-with-pages
nanoc
nejake srovnani s nanoc nebo rovnou clanek o nanoc?
Re: nanoc
A napíšete? 8-)
Re: nanoc
Jekyll není narozdíl od nanoc udržovaný projekt: 71 open pull requests, 316 open issues.
A podstatný rozdíl v délce kódu: jekyll 3 kloc, nanoc 13 kloc.
jekyll gui pro firmy :)
idealne by nad temihle generatory mel byt javascript webovy UI, kterej by pak sahal primo na disk/system a spoustel treba jekyll :) klikace by to uspokojilo, delalo by se to v prohlizeci, a zaklad by byl stejny.
Jde to i jinak
Podobných nástrojů je více, ale všechny končí s jistou funkcnionalitou. Co když ale potrebuji něco složitějšího (třeba redakční workflow) ale veřejný výsledek je v podstatě statický?
Složité workflow by se mělo stačit naklikat třeba v Drupalu hostovaném ťreba na NAS a na události vytvoření nebo úpravy obsahu jen spustit skript, který pomocí CURL stáhne celý web do statických stránek a to pak nahraje třeba na Amazon S3.
Věci jako diskuze stačí řešit přes Disquis, Facebook a podobně.
javascript?
Jak by dopadly stranky s javascriptem?
Re: javascript?
JS je na straně klienta, takže v pohodě. Kromě ajaxu ovšem, pokud by nevolal něco z jiné domény.
Jak na to v PHP
V PHP (s trochou snahy i bez celého ZF) se dá snadno podobné chování simulovat pomocí Zend_Cache_Frontend_Page (http://framework.zend.com/manual/1.12/en/zend.cache.frontends.html#zend.cache.frontends.page). Když nastavíte cache_dir do public adresáře, tak máte vlastně generátor statických stránek. Pokud to chcete deployovat na server bez PHP, tak na to stačí pustit jednou XENU (ideálně na sitemapu).
Výhodou je, že nepřicházíte o dynamické možnosti webu a pokud cache smažete, okamžitě se přegeneruje s novými daty. Navíc můžete cache mazat přímo z PHP, takže když je to dobře napsané, tak je to autmoaticky udržované ;)