Microsoft Surface: udělá na vás dojem

Slyšeli jste o Microsoft Surface? Víte o jaké zařízení se jedná, co umí, kolik stojí a jak se pro něj programuje? Dnes vám ukážeme, co jsme o něm zjistili během návštěvy naší redakce v české pobočce Microsoftu.

Je to jen pár týdnů, co do Prahy dorazilo zařízení, nad kterým někteří ohrnují nos a jiní se těší, až si na něj budou moci konečně sáhnout. Počítač ve stolku, který ovládáte dotykem, a který by měl dokázat komunikovat s řadou zařízení, ať již se jedná o váš telefon nebo fotoaparát. Ano mám na mysli Microsoft Surface. Pokud jste jeho promo video neviděli, můžete to ještě před čtením článku dohnat:

Co je Microsoft Surface

Jedná se o obyčejný počítač v „dárkovém balení“. Balení v našem případě značí malý společenský stolek se zobrazovací deskou, která slouží jako monitor a dotykové ovládání. Ke stolku si může sednout několik uživatelů a pracovat tak současně.

Microsoft Surface

Microsoft Surface. Pokud zrovna neběží aplikační software, který je zodpovědný za proklamovaný look & feel, zjistíte, že se jedná o klasický počítač s nainstalovanými Windows Vista.

Microsoft Surface

Ovládání

Dotykové ovládání je postaveno na jiném principu, než jsme zvyklí z podobných zařízení. Není zde totiž žádný dotykový senzor, který by snímal skutečný dotyk prstu s deskou (taková technologie by měla omezení na počet současně detekovaných bodů dotyku). Deska stolu je zespodu snímána několika infračervenými kamerami; jejich obraz následně projde analýzou, během které jsou (prakticky v reálném čase) rozpoznávány dotykové body.

Vnitřek Microsoft Surface

Vnitřek Microsoft Surface. Obrázek pochází z Popularmecha­nics.com, kde najdete také podrobnější popis celého mechanismu.

Pro srovnání iPhone, který bývá často uváděn jako vzor dotykového ovládání, současně snímá dva dotykové body. To je pro práci s ručním zařízením jako je iPhone dostačující, ovšem pro Microsoft Surface, jehož ovládací plocha je řádově větší a může s ním tak pracovat několik uživatelů najednou, by tento přístup nebyl vyhovující. Snímací technologie v Microsoft Surface dokáže současně sledovat několik desítek dotykových bodů.

Vyzkoušeli jsme si ve třech lidech sledovat pohyby všech našich prstů (jen na rukou, pochopitelně) a zařízení s tím nemělo žádný problém.

Detekované prsty

Detekce dotykových bodů. Všimněte si, že každý detekovaný bod obsahuje svůj typ (v našem případě finger = prst), souřadnice a orientaci. Každý také dostane přidělen jedinečný identifikátor id, který trvá po celou dobu existence daného dotykového bodu. Jakmile váš prst z dotykové plochy zvednete a znovu jej přiložíte, dostane nové id.

Dalším typem dotykových bodů jsou tagy (matrixové kódy). Podporovány jsou dva formáty, jeden o velikosti 1 byte, druhý o velikosti 128 bytů. Nalepeny na předmětech mohou sloužit jako jednoznačné identifikátory. Přemýšleli jste, jak ve výše uvedeném reklamním spotu Microsoft Surface rozpozná, že na něj položíte telefon nebo jiné zařízení? Jednoduše, tedy pokud má na sobě zespodu nalepený známý matrixový kód.

Tag o velikosti 1 byte

Dotykový bod typu tag. V příkladě na obrázku se jedná o jednobytový tag obsahující hodnotu C0. V levém dolním rohu vidíte, jak spodek karty s tagem snímá infračervená kamera v přístroji.

Aplikace ovládané dotykem

Zatím jsme si ukázali, jak se celé zařízení ovládá. Jaké v něm ovšem můžou běžet aplikace? Jakékoliv, které lze ovládat dotykem (což nemusí být nutně jakákoliv aplikace, viz níže).

V klidovém stavu běží na Microsoft Surface spořič obrazovky. V našem případě se jedná o obrázek simulující ponoření do vody, tj. běhají po něm vodní vlnky, které můžete popohnat, pokud „vodu“ dotykem „rozčeříte“ (jednoduché, ovšem efektní). Spořič obrazovky vypnete tlačítky v rohu obrazovky. Podle toho, které z nich si vyberete, se následně otočí obrazovka (může se otočit jen o celých 180 stupňů). To proto, aby stolek mohl být přístupný z obou stran.

Spořič obrazovky

Vodní spořič obrazovky

Hned po té se objeví výběr aplikací. Našli jsme řadu her zaměřených hlavně na demonstraci možností dotykového ovládání, ale objevili jsme i pár užitečných programů.

Výběr aplikací

Výběr mezi aplikacemi

Omalovánky

Při kreslení jsme si ověřili, jak je důležité, že dotykový bod má svůj stálý identifikátor. Pokud si vyberete barvu z palety napravo, můžete prstem touto barvou kreslit. Jakmile si někdo další vybere novou barvu a začne jí kreslit, vaše původní barva zůstane (váš prst si drží původní id, na který aplikace navázala původní barvu), ale jen do doby, než přerušíte kontakt s dotykovou plochou. Po té je dotyk vašeho prstu vyhodnocen jako nový bod a dostane barvu, která byla v aplikaci navolena jako poslední.

Aplikace pro 3D prohlížení molekul

Prohlížení bílkovinných struktur naši redakci s biochemickou minulostí zcela pohltilo.

Aplikace pro lékaře

Aplikace zaměřená na lékaře ukazuje, jak bude možná vypadat příprava na operační zákrok v budoucnosti.

Jak vytvářet aplikace pro Microsoft Surface

Vyzkoušeli jsme si nejjednodušší způsob tvorby aplikací pro Microsoft Surface. Jedná se o klasické aplikace s jediným rozdílem – uživatel nebude mít k dispozici ani myš ani klávesnici a vaši aplikaci může ovládat pouze dotykem. To vyžaduje trochu odlišný přístup při tvorbě uživatelského rozhraní.

Klasické aplikace jako je Notepad nebo Internet Explorer byste na Microsoft Surface ovládat nedokázali. (To je nepřesné tvrzení. Mohli byste připojit externí klávesnici s myší a ovládat celé zařízení jako klasický počítač. To ovšem není cílem tohoto zařízení a běžný uživatel je nebude využívat.)

Zdrojový kód jednoduché aplikace, která plně využívá možností Microsoft Surface a „něco dělá“, může mít jen několik desítek řádků, pokud dokážete využít stávajících komponent. Pak se totiž vaše aplikace nemusí detailně zabývat sledováním jednotlivých dotykových bodů, jejich souřadnic a identifikátorů. Postačí, když necháte tyto události obsloužit příslušnou komponentou (kontejnerem).

V našem případě jsme vytvářeli galerii fotografií. Grafické rozhraní aplikace popisuje jazyk XAML:

Zdrojový kód v XAML

Na výše vyfotografovaném zdrojovém kódu vidíte celé rozhraní aplikace. Je vnořeno do značky SurfaceWindow, která definuje okno aplikace (je to analogie běžných desktopových aplikací, které jsou také tvořeny okny). Vlastní magii pak zajistí značka ScatterView (onen „magický“ kontejner, který bude reagovat na dotykové události uživatele), do které je vložen vlastní obsah: značka Image (obrázek) a pod něj značka Label (souborová cesta k obrázku). Celé je to zabaleno do značky DataTemplate, která zajistí replikaci objektu pro každý obrázek.

V kódu aplikace pak již jen zbývá napojit naše objekty na zdroj dat (v našem případě seznam obrázků v daném adresáři) a fotogalerie je hotova.

Fotogalerie

Můžete ji ovládat stejně jako další aplikace pro Microsoft Surface, tj. pomocí intuitivních gest fotografiemi otáčet, zvětšovat je, zmenšovat a rozmisťovat po obrazovce, a to včetně veškerých efektů (např. rychlé posunutí fotografie po ploše způsobí její rozpohybování až k okraji obrazovky, od kterého se odrazí a zastaví).

To vše zajistila příslušná komponenta ScatterView; programátor tak může být od implementace dotykového ovládání zcela odstíněn podobně jako u klasických desktopových aplikací je odstíněn od toho, jak interně pracuje tlačítko nebo přepínač, pokud použije grafickou knihovnu.

Co jsme nezkoušeli

Ačkoliv jste se snažili vyzkoušet ledacos, k některým věcem jsme se nedostali:

  • Kolik celé zařízení váží. (Ale údajně více jak 100 kg.)
  • Zda lze na něj nainstalovat i jiný operační systém. (V zásadě není důvod, proč by na něm nešel rozchodit třeba Linux, problém by možná mohl být s ovládáním kamer, tedy s dotykovým ovládáním.)

Kde Microsoft Surface pořídit?

Zatím se toto zařízení v Evropě ještě neprodává, můžete si jej pořídit pouze na území Spojených států. Jeho předpokládaná cena by se po objevení na českém trhu měla pohybovat okolo 300 tis. korun, což je pro běžné domácnosti nedosažitelné, ovšem pro firmy to není nepředstavitelná částka.

Celkový dojem je výborný

Microsoft Surface se nám zalíbil. Vůbec bychom neváhali mít takové zařízení doma. Zatím sice celý Microsoft Surface působí jako pěkná drahá hračka, ale časem jistě najde i praktické uplatnění.

Odkazy

Foto: Ivana Dvorská

Brali byste Microsoft Surface domů?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 93

Přehled komentářů

Anonym Redakčně smazáno
O Simaban Lidan Re: Redakčně smazáno
Martin Hassman Re: Redakčně smazáno
next_ghost Hezké...
Anonym Re: Hezké...
Anonym Re: Hezké...
Anonym Re: Hezké...
lol Re: Hezké...
BlackRider Re: Hezké...
qpal Re: Hezké...
Anonym Re: Hezké...
martin Re: Hezké...
Anonym Re: Hezké...
martin Re: Hezké...
Martin Hassman Re: Hezké...
martin Re: Hezké...
next_ghost Re: Hezké...
tertiary.adjunct anketa
JIBorg Re: anketa
Ravensun Re: anketa
liborc Re: anketa
next_ghost Re: anketa
Field Hm?
Anonym Re: Hm?
Anonym RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
Skoll RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
alfons RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
Ja. RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
Jan Jelínek RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
pepe RE: Microsoft Surface: udělá na vás dojem
Anonym ... dojem ...
Anonym Re: ... dojem ...
javlada Re: ... dojem ...
Murdej Re: ... dojem ...
Stanislav Re: ... dojem ...
Standa Re: ... dojem ...
Karel Re: ... dojem ...
Anonym Re: ... dojem ...
Lael Ophir Re: ... dojem ...
Krab Re: ... dojem ...
Lael Ophir Re: ... dojem ...
JanicekTrnecka Re: ... dojem ...
Jaga Re: ... dojem ...
Anonym Re: ... dojem ...
registrovaný uživatel Re: ... dojem ...
Standa Re: ... dojem ...
krapnik Re: ... dojem ...
krapnik Re: ... dojem ...
caco3 Re: ... dojem ...
Cogito Větší dojem
Anonym Gamesy
krapnik Re: Gamesy
benzin Hele interaktivni tabule nalezato
registrovaný uživatel Re: Hele interaktivni tabule nalezato
Miloss Re: jak bude čaj ovládat aplikace
Anonym Záda
Ja. Vista
Trakhan Uhrnují noc
jelen tolik negativnich komentaru...
Kuba Re: tolik negativnich komentaru...
jelen Re: tolik negativnich komentaru...
krapnik Re: tolik negativnich komentaru...
Skoll Hračka
Lo0m Re: Hračka
mr. trotl Re: Hračka
vd zajimave
Standa Re: zajimave
Lael Ophir Re: zajimave
MaLer iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
Martin Hassman Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
MarrLiss Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
Anonym Re: iPhone ma multitouch, ne "doubletuch"
Petr nechtěl bych to
Martin Hassman Re: nechtěl bych to
Uncle Ehm?
Martin Hassman Re: Ehm?
Brut4r Re: Ehm?
Salamek Kua KUA
xurpha Linux?
Tinkerlatko hmm
maker Re: hmm
Anonym Redakčně smazáno
Tinkerlatko Re: hmm
multi z toho akorat naroste hrb
ToM Co je to proti WII
cpt-nemo Hmm
martin Re: Hmm
cpt-nemo Re: Hmm
martin Re: Hmm
hmm Fake
Anonym Davno se u nas prodava
Anonym Marketing
wojtaw Reportáž
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2921