Opera podporuje WebM

WebM je formát videa, který podporuje Google a který měl být trumfem v souboji s H.264, a to především licenčními podmínkami. (Před nedávnem ale držitelé práv ke kodeku H.264 oznámili, že tento kodek bude bez poplatků pro aplikace, které jsou dostupné koncovým uživatelům zdarma.) V článku se podíváme na to, jak WebM implementuje prohlížeč Opera.

Úvod

Pravděpodobně jste už četli o HTML5 elementu <video>, a dost možná jste si jej i vyzkoušeli. Tento element umožňuje vkládání videa přímo do stránky bez potřeby přehrávacího pluginu. Pravděpodobně víte i o problémech, které jsou v této oblasti ohledně AV kodeků. Opera a Firefox podporují videokodek Ogg Theora, Safari a nová verze MSIE naopak H.264. Pro tvůrce webů to není ideální situace, protože musí svá videa kódovat a nabízet v různých formátech. Například:

<video controls="controls">
   <source src="theora.ogv" type='video/ogg; codecs="theora, vorbis"'>
   <source src="h264.mp4" type='video/mp4; codecs="avc1.42E01E, mp4a.40.2"'>
   <p><a href="h264.mp4">Download the video</a>.</p>
</video> 

Přichází WebM

Možné řešení je takříkajíc za rohem – Google uvolnil formát WebM a videokodek VP8 pro volné použití se záměrem nabídnout vysoce kvalitní a otevřený kodek napříč platformami a prohlížeči. Veřejně svůj krok oznámil na konferenci 2010 Google I/O

Opera uvolnila nejprve experimentální build prohlížeče, v němž byla podpora WebM. Ve verzi  Opera 10.60 je podpora WebM už zabudována a bude i v dalších verzích. Google mezitím spustil podporu WebM/VP8 na YouTube – nová videa jsou dostupná v tomto formátu.

Detaily formátu WebM

Formát WebM se skládá z videostopy kódované kodekem VP8 a z audiostopy Vorbis, zabalené do kontejneru .webm. Formát je založen na známém mediálním formátu Matroska. WebM nabízí video ve vysoké kvalitě s možností rychlého převíjení.

Nový MIME typ pro tento formát je video/webm; můžete si otestovat jeho podporu v prohlížeči pomocí:

.canPlayType('video/webm; codecs="vorbis,vp8"')

Na místě je podotknout, že změny, které Opera udělala v projektu GStreamer kvůli přehrávání formátu WebM, byly přidány do projektu GStreamer, což by mělo usnadnit přehrávání WebM videa v linuxových desktopových aplikacích.

Ukázky WebM

K použití WebM nepotřebujete znát nic víc než syntaxi HTML5 elementu <video>, pomocí něhož vložíte video do stránek; dál potřebujete už jen video ve správném formátu a informace o kodeku. Například:

<video controls="controls">
   <source src="sunflower.webm" type='video/webm; codecs="vorbis,vp8"'>
   <p><a href="sunflower.webm">Download the video</a>.</p>
</video> 

Výsledek si můžete prohlédnout na naší stránce s ukázkou WebM (měla by fungovat ve všech prohlížečích, které podporují WebM a element  <video>).

Můžete se podívat i na další ukázky:

Podpora WebM v YouTube

Výše jsme se zmínili o tom, že WebM je nyní podporováno serverem YouTube, což znamená, že spousta videí je nyní kromě Flashe a dalších formátů (kvůli podpoře prohlížečů, které neumí element <video>) konvertována právě do WebM. Pokud si chcete nastavit HTML5 formát jako výchozí, můžete si změnit nastavení na stránce http://www.you­tube.com/html5 (pomocí odkazu na konci stránky.)

Pokud budete přehrávat video ve formátu WebM, poznáte to, protože YouTube ukáže u takového videa nápis „HTML5·WEBM“.

Můžete se podívat na ukázky videí HTML5·WEBM od Opera Software:

Vytváření videí ve formátu WebM

Existuje řada komerčních i free nástrojů k vytváření a publikování obsahu ve formátu WebM. Naleznete je na stránkách projektu WebM.

Další odkazy k HTML5 a WebM videu

Tento článek je volným překladem článku Opera supports the WebM video format, vydaného na Dev.Opera. Autorem původního textu je Chris Mills. Překlad vychází s laskavým svolením Opera Software.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 7

Přehled komentářů

alko hw podpora
J Re: hw podpora
bobek licence h.264
dworkin Automaticke nespusteni
Martin Malý Re: Automaticke nespusteni
jos Re: Automaticke nespusteni
dworkin Re: Automaticke nespusteni
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3256