Projektů jak když naseje…

Na českém webu se nebývale daří projektům; cynik ve mně dodává, že to je taky důvod, proč se českému webu jako celku nedaří. Projekty jsou jistě skvělá věc: jsou leckdy užitečné, s šikovným nápadem v pozadí a se spoustou práce, stanou se leckdy populární, ale je v nich skryt drobný systémový problém.

Vašek Stoupa mě požádal, abych se připojil k hodnotitelům letošního Startup show, které proběhne opět v rámci WebExpo. Probíral jsem se přihláškami a potvrdilo se mi podezření, které chovám už delší dobu: Máme na webu projektů jak když naseje, ale pořádný startup najít je téměř umění.

Dovolím si pro účely této glosy drobné pojmové vymezení a popíšu význam dvou slov, totiž projekt a startup. Obě patří mezi často používaná slova a jejich význam se inflačním používáním trochu zastírá.

Projekt dnes neoznačuje to, co se píše ve slovnících, tedy „plán, záměr, úmysl; stavebněkonstrukční nebo organizačně-finanční dokumentace“. Pak by věty jako „spustili jsme projekt“ nedávaly smysl – a že je slýcháme a čteme velmi často. Stalo se to, co se v jazyce běžně stává, totiž posunul se význam. Kam?

Zájemce odkazuju na Justův Slovník floskulí – pokud ho nemáte, tak vězte, že (volně dle Justa) je „projekt“ inflační slovo, které se používá místo zastaralých, nemoderních, necool a vůbec vyčpělých slov „web“, „server“, „stránky“, „aplikace“, „služba“, protože zkrátka líp zní. Důležitěji. Působí dojmem nějaké plánovitosti, cílevědomosti…

Projekty zamořily veřejný prostor obecně, to není jen problém webu. Každá knížka, výstava, film, představení, televizní estráda, série článků do novin, každý úmysl, co kdo pojal, je najednou projektem. (Ideálně „komplexním projektem, který mapuje scénu“.) Slovo nadpoužíváním zplanělo a je z něj prázdná škatulka, která pohodlně označí jak věci, které spadají do mnoha podkategorií naráz, tak věci, co se pohybují mezi kategoriemi – ať už proto, že jsou pro ně škatulky úzké nebo proto, že sami tvůrci pořádně nevědí, co vlastně dělat a jak toho dosáhnout.

Spustili jsme projekt“ zkrátka říká, že nejsme žádní matláci, které prostě něco napadlo, a tak to udělali – a děj se vůle Boží. Odvádí to pozornost od otravných otázek „Co to je?“, „K čemu to komu bude?“ nebo „Jak se to uživí?“ Je to prostě Projekt, ten nemusí být konkrétní, tomu se velmi dobře daří v konfúznosti a neurčitosti. Kupodivu. Ony totiž floskule mívají ironickou vlastnost: používají nějaké slovo leckdy v přesně opačném významu, než jaký původně mělo.

U projektu nemusíme přiznat, že nás to prostě napadlo, chceme to dělat a nemáme s tím větší ambice – to vypadá diletantsky, obzvlášť v době, která si libuje v kultu výkonu a růstu. Místo toho řekneme, že připravujeme projekt. Jen co zmapuje scénu, stane se kultovním. 

Velmi často vzniká webový projekt jako důsledek hnutí programátorovy mysli (autor těchto řádků ví o čem mluví, protože sám má za sebou spoustu webových projektů.) Programátoři jsou většinou chytří lidé a mnoho z nich má výborné nápady, chuť i sílu je realizovat. Pokud se do něčeho takového pustí, bývá to většinou z nějaké vnitřní touhy – buď udělat něco, co jim chybí, nebo si vyzkoušet svoje znalosti a schopnosti na něčem, co by lidem mohlo být užitečné. A tak vzniká projekt. Dílo vytvořené tvůrčím duchem, technicky propracované, ovšem obchodně nepoužitelné.

Na webu slovu projekt v poslední době úspěšně konkuruje, co do potenciálu stát se floskulí, slovo startup. Zní to světácky a byznysově, rozhodně líp než český překlad „začínající firma“. Hotová bonanza pro PR oddělení: „Náš projekt je startup…

Spousta lidí nevidí rozdíl mezi projektem a startupem a volně oba termíny míchá, takže zmatení je dokonalé a leckdo by mohl snadno podlehnout dojmu, že „startup“ je jen vylepšené a „english-like“ slovo pro web. Že to je jen stupňování toho, jak profesionálně označení zní: web – projekt – startup. Jednou provždy je potřeba říct: Váš blog není a nebude startup, i kdybyste ho stokrát startupem zvali!

Ten zásadní rozdíl je v tom, že startup je založen jako firma, s nějakým podnikatelským záměrem a plánem. U startupu má tvůrce (reálnou či nesmyslnou, ale aspoň nějakou) představu o tom, jak to bude provozovat a kde na to vezme. Startup je podnikání a jeho cílem je, aby vás a další lidi, co na něm dělají, uživilo.

V celé nahotě se to projevilo právě v přihláškách na Startup show. Minimálně u třetiny z nich lze mít oprávněné pochybnosti, že jsou plánovány s podnikatelským záměrem. Jsou to mnohdy velmi pěkně zpracované a užitečné služby, ale není v nich nic, co by napovídalo tomu, že z toho bude někdy něco víc než… projekt. Čest těm opravdovým startupům, co se ve Startup Show objevily.

Ne že by u nás nebyly startupy, řízené lidmi s obchodními zkušenostmi, technologicky na výši a se schopnými vývojáři. Jsou – ale mnohem víc je projektů.

Chybí tu cosi jako „ideový inkubátor“. Místo, prostor, hnutí, v němž by se setkávali lidé, pro něž je spouštění webů podnikáním, nikoli programátorskou výzvou. Vím že se o něco pokouší vysoké školy, ale jsou to zatím poměrně nesmělé projekty. V tom držím WebExpo palce a doufám, že se jeho „startup sekce“ stane oním krystalizačním jádrem, kolem kterého se startupová scéna opravdu rozvine. Český web to potřebuje jako sůl.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 32

Přehled komentářů

mikiqex Proč startup nepostoupil...
František Kučera Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
anodým Re: Proč startup nepostoupil...
anodým Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
anodým Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
Ivan Nový Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
Ivan Nový Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
anonym Re: Proč startup nepostoupil...
mikiqex Re: Proč startup nepostoupil...
Jiří Knesl Zrovna o víkendu...
František Kučera Re: Zrovna o víkendu...
Jiří Knesl Re: Zrovna o víkendu...
František Kučera Projekt
Jiří Knesl Re: Projekt
František Kučera Re: Projekt
*/*/* Re: Projekt
Jiří Knesl Re: Projekt
PrymekM Den D
Timy Re: Den D
PrymekM Re: Den D
LopatA Slovensko
anodým Re: Slovensko
top Projekt, slovíčkaření
- Re: Projektů jak když naseje...
von_Tros Re: Projektů jak když naseje...
kert Startup show
Tenzo Startup show
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3325