Komentáře k článku

Scott Chacon: Pro Git – česky o Gitu

O Gitu se v poslední době poměrně intenzivně hovoří. Git je představitel distribuovaných verzovacích systémů (DVCS). DVCS jsou používány zejména ve světě svobodného a open source softwaru. V knize od Scotta Chacona se dozvíme vše potřebné, co pro práci s tímto verzovacím systémem potřebujeme.

Zpět na článek

13 komentářů k článku Scott Chacon: Pro Git – česky o Gitu:

 1. Laethnes

  Souhlas

  I když jsem zatím celou knihu nepřečetl (zkouškové období :3), v rámci toho, co už ano, bych se mohl pod tento článek/recenzi podepsat. Včetně toho písma – nejenom že je docela malé, ale některé stránky, které používají jiné jsou kontrastně velké, což moc nepomůže. Ale jinak – perfektní nástroj a perfektní kniha.

 2. Kit

  Používání Gitu

  Kdysi dávno jsem na radu kamaráda vyzkoušel systém CVS. Tenkrát mi vlastně ani nedošlo, k čemu by to mohlo být dobré. Bylo to pro mne tak obstruktivní, že jsem tyto systémy několik let ani nezkusil.

  Ve chvíli, kdy o Gitu vyšel seriál na root.cz, jsem si řekl, že ho vyzkouším. V této chvíli v něm spravuji již několik projektů včetně větvení a slučování.

  Osvědčilo se mi i verzování adresáře s dokumenty. Nyní je mnohem štíhlejší, protože vím, že v případě potřeby najdu v archivu i smazaný nebo modifikovaný soubor.

 3. Ladislav Thon

  překlad

  > Trochu je jen škoda, že jsem v knize nenašel informaci o tom, kdo stojí za překladem.

  S tím naprosto souhlasím. Kdybych tam jméno překladatele našel, ihned ho prokleju do sedmého kolene! Koho proboha napadlo přeložit commit jako zapsání, merge na spoustě míst jako začlenění, push jako nahrávání a hunk jako komplex? Na druhou stranu zase překlad rebase (přeskládání) mi přijde hodně pěkný.

  Já vím, že se to asi nějak přeložit muselo, ale srozumitelnost tady klesá rychleji než impotentova erekce. Škoda toho, protože jinak je knížka opravdu výborná.

  1. jos

   Re: překlad

   to mi připomělo překlad jedný knihy (tušim že XP od Becka), kde překladatel přeložil i slovo „software“

   1. Ladislav Thon

    Re: překlad

    Commit je uložení/zapsání do repozitáře, push je uložení do a pull stažení ze vzdáleného repozitáře. Ta snaha nepoužít nikdy slovo zapsání v jiném významu než commitnutí je obdivuhodná, ale když se pro práci se soubory používají synonyma, tak to nutně musí být matoucí. Hunk bych klidně opsal jako část patche, merge může zůstat u sloučení (možná sloučení větví).

    A minimálně u slova commit bych se vůbec nerozpakoval ho nepřekládat. Všichni to slovo (ten commit, commitnout) v češtině normálně používají.

    Jinak já jsem notorický stěžovač na překlady odborné literatury, to neberte tak, že bych neoceňoval Vaši práci s vydáním knihy :-) Naopak jsem za ni rád.

    1. Mastodont

     Re: překlad

     Zkuste si někdy nějakou IT knížku přeložit a uvidíte, že to není jednoduché. Souhlasím s tím, že třeba „push“ jako „nahrávání“ není moc dobré, ale to samé je „upload“ a ten se také obvykle překládá jako „nahrát“ nebo „odeslat“.

     „Commitnout“ je děs, to byste také mohl debugovat a checkovat …

     1. Ladislav Thon

      Re: překlad

      Já samozřejmě vím, že to není jednoduché, ostatně mám dojem, že jsem to tady vyjádřil, ale překlady klíčových termínů v téhle knize jsou podle mne opravdu, no, nešťastné. A když už můžu checkoutovat, s commitováním nemám problém :-)

      Jo, upload. A co download? Pokud se pamatuju, pull je přeložen jako stažení :-)

    2. shade

     Re: překlad

     Já si myslím, že by knížka měla být přístupná i lidem, kteří se s verzovacími systémy nikdy nepotkali.

     S tím push a pull jsem tady dost váhal, když jsem konzultoval překladateli jeho slovníček. Nakonec jsem vyšel z terminologie Firefoxu.

     Mě se například začlenění líbí víc než sloučení, ale to je asi otázka vlastního vkusu.

     Každopádně právě pracujeme na konverzi textů do původního markupu, zcela jistě pak budeme přijímat rozumné changesety na změnu překladu :).

     1. pepr

      Re: překlad
      Zdravím Vás,

      Jestli jsem to pochopil správně, překládal jste první vydání ProGit. K té poslední větě — měl jsem na to přijít dřív a nešmudlil bych to sám (https://github.com/pepr/progit). Začal jsem pracovat na překladu druhého vydání. Mohli bychom se nějak zkontaktovat?

      Mějte se fajn,
      Petr

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3165