Svezou se webové technologie Metrem?

Před několika týdny předvedl Microsoft chystaný operační systém Windows 8 – systém, který by měl sjednotit desktopová PC/Win s tablety a dalšími mobilními zařízeními připojenými k internetu – neboli „connected devices“. Zároveň potvrdil příklon k webovým technologiím, které budou alternativním nástrojem pro psaní aplikací…

V mobilním světě tahle svatba už proběhla. Aplikace pro mobilní zařízení je, s větší či menší námahou, to podle platformy, možné psát v HTML/JS. Teď se má touto cestou vydat i desktop…

Před lety jsem se zamýšlel nad nastoupeným trendem webových aplikací – to byly doby „Webu dvanula“, kulatých rohů, nástupu AJAXu a HTML ohnutého pomocí stylů a skriptů k nepoznání. Tehdy to jednoznačně vypadalo jako technologický hack, který využíval technologii, určenou k vytváření a prezentování strukturovaných dokumentů, k něčemu úplně jinému. Z druhé strany nastupovaly technologie, vyvinuté a určené právě pro psaní webových aplikací, jako Flex nebo Silverlight – zdálo by se logické, že specializovaná a pokročilejší technologie zvítězí. Vývoj opět potvrdil, že nezáleží na přání inženýrů a na vyspělosti technologií, ale na realitě a rozšíření. Vítězem klání se nakonec stalo HTML, rozšířené o prvky vhodné pro vytváření UI, a JavaScript, rozšířený o „systémové API“.

Stáhl jsem si Windows 8 a spustil ho ve virtuálním počítači. Ano, je to „programátorský náhled“ a „výsledná podoba se může změnit“. Tedy – doufejme, že se doopravdy změní. Představa, že by Metro bylo výchozí prostředí na desktopu je, řekněme, příliš revoluční. Ale v náhledu to tak je, a výmluvně to hovoří o postoji, jaký Microsoft k Metru zaujímá – je to pro něj cesta na mobilní telefony, tablety a další podobná zařízení. Jedná se o obrovský trh, na němž Microsoft nechce stát stranou, a zvolil podobnou cestu jako Apple. Tedy vytvoření ekosystému z PC, přenosných zařízení a podnikového backendu (pro Microsoft stěžejní, na rozdíl od Apple), v němž spolu všechny části perfektně komunikují a uživatelé mohou všechny využívat „přibližně stejným“ způsobem.

Metro tedy nabídne aplikace v HTML/JS a bezešvé propojení webových technologií s klasickým operačním systémem. Pomocí bohatého API bude možné vytvářet „téměř nativní“ aplikace. Což je dobré – náhle se otvírá pole webovým vývojářům, kteří mohou využít své znalosti a zkušenosti a tvořit aplikace pro desktopy, tablety i mobilní telefony.

Ale je to výhra i pro webové technologie?

Spojení mobilního a webového světa bylo docela šťastným svazkem. Do mobilního světa přineslo jednoduchou a přenositelnou technologii, určenou pro práci na síti, navíc lety ověřenou. Pro webové technologie byl přínos v rychlejším přijetí věcí jako geolokace, offline cache nebo lokální úložiště. Bude takové oboustranné obohacení fungovat i v případě Windows 8 / Metra? Já jsem v této otázce lehce skeptický.

Webové technologie jsou nejsilnější tehdy, když jsou otevřené a široce implementované. Ze samotné podstaty vyplývá, že méně proprietárních technologií znamená snazší přenositelnost mezi platformami, a ta je u webu klíčová. Ideálem je web, který funguje pro uživatele na jakémkoli zařízení stejně. Na druhou stranu Metro, respektive jeho API určené pro práci s funkcemi OS, bude jistě výborný nástroj pro vývoj aplikací, z něhož budou vývojáři aplikací nadšení – ovšem bude mít co nabídnout „webovým technologiím“ zpátky?

Čistě hypoteticky ano. Jistě existují nějaké funkce, které by bylo možno (nebo záhodno) implementovat do webových technologií. Představme si nějakou takovou, která je součástí API Metra… Do standardů se pravděpodobně nedostane v takové podobě, v jaké je v API. Bude pak Microsoft přidávat zpětně tyto funkce, které leckdy budou pouhým aliasem, nebo prohlásí toto API specifickou JS „knihovnou“ pro Metro, nezávislou na dalším rozvoji webových technologií?

Rozumím rozhodnutí Microsoftu. Chápu, že něco takového by nebylo bez proprietárního API možné. Chápu, že nebylo možné postupovat cestou protlačení těchto funkcí do standardů. Ale mírnil bych nadšení webařské komunity. Je příjemné, že se otevírá nová oblast, kde je možné použít webové technologie, ale do jisté míry je to krok zpět, k proprietárním technologiím, k vzájemné nekompatibilitě a k tomu, že sice bude časem možné psát „aplikace v HTML/JS“  pro všechny možné systémy, ale budou navzájem nepřenositelné.

Stručně řečeno: weboví vývojáři budou moci vytvářet „nativní aplikace“ pomocí webových technologií; budou se ale muset smířit s tím, že tyto aplikace zase poběží jen v jednom jediném OS. Nejbližší roky ukážou, jestli to bude šťastné spojení, nebo jestli tudy cesta nevede.

Ostatně i Active Desktop nebo widgety pro Windows Vista byly podobným „využitím webových technologií v OS“ – čeká API pro Metro podobný osud? Uvidíme. Jsem poměrně skeptický a zdá se mi, že i toto bude „příliš revoluční myšlenka“…

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 23

Přehled komentářů

blizz Re: Svezou se webové technologie Metrem?
blizz Re: Svezou se webové technologie Metrem?
Lukas Re: Svezou se webové technologie Metrem?
bauglir Metro a webdevelop
vasek7 Re: Metro a webdevelop
bauglir Re: Metro a webdevelop
srigi JS a nove API
bauglir Re: JS a nove API
janpoboril Re: JS a nove API
David Grudl Ale je to výhra i pro webové technologie?
srigi Re: Ale je to výhra i pro webové technologie?
atamiri Re: Ale je to výhra i pro webové technologie?
David Grudl Slabina vývoje pro Metro
bauglir Re: Slabina vývoje pro Metro
atamiri Re: Slabina vývoje pro Metro
Jadro007 HTA aplikace
blizz Re: HTA aplikace
bauglir Re: HTA aplikace
Jadro007 Re: HTA aplikace
David Grudl Re: HTA aplikace
František Kučera Opakující se historie
bauglir Re: Opakující se historie
Oxymoron prohlížeč bez přístupu webové stránky k disku
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3554