Tři nové cloudové hostingy z ČR

Cloudové hostingy začínají pronikat i do slovníku českých hostingových společností. Většinou už pochopily, že „cloud“ není jen jinak nazvaný VPS, a nabízejí čím dál víc „cloudových“ atributů, od hodinového účtování za čas a prostor po plnohodnotná cloudová API. Dnes se podíváme na tři přírůstky…

Cloud, cloud, cloud, cloud, cloud.

Slovo, které v posledních dvou letech prosvištělo po vrcholu hype křivky a usídlilo se ve slovnících PR oddělení, lidí z IT i počítačových publicistů. Ovšem odmítnout cloudové techniky jen proto, že si jimi kdekdo vycpává tiskové zprávy, by bylo krátkozraké. Pojďme se tedy podívat, co se v tomto směru odehrálo v České republice – alespoň na úrovni dostupné běžným zákazníkům.

Kromě Virtualmasteru, o kterém jsme už psali, a který bere koncepci „hostingu jako služby“ velmi vážně (včetně implementace Deltacloud API, který umožňuje ovládat hosting programově) se objevilo i několik dalších služeb, ať už od nováčků na trhu, nebo od ostřílených matadorů.

BeeScale

BeeScale je hosting postavený na podobných principech jako Virtualmaster – tedy VPS účtované po kvantech prostoru, přenosu a strojového času. I BeeScale implementuje Deltacloud API a obě služby jsou si v tomto ohledu podobné. Na druhou stranu není BeeScale zaměřené tak „komunitně“ jako Virtualmaster, nenabízí třeba možnost sdílení připravených šablon (diskových obrazů). Jste odkázáni na „předpřipravené holé instalace“.

U BeeScale naleznete zajímavou funkci – totiž „oddělení virtuálního disku od virtuálního stroje“. Při zakládání virtuálu je disk vytvořen jako samostatná entita, nezávislá na virtuálu. Můžete disk tedy odmountovat, zrušit virtuální hosting a nechat si disk v záloze, připravený k připojení k jinému hostingu. Můžete si vytvořit i prázdný virtuální disk a přimountovat jej k hostingu jako např. datové úložiště.

Kuriozitou, která stojí za zmínku, je použití „virtuální měny“, kreditů, za které si „kupujete“ služby. Ceník služeb není v korunách ani v jiné měně, je v kreditech, které jsou zde nazývány HNY. Jeden HNY je za cenu 0,5 – 1 Kč, v závislosti na objemu nákupu (pokud nakoupíte HNY za 10 000 Kč, vyjde vás jeden na padesát haléřů) – ovšem tato nabídka je prezentována jako „akce, která platí do odvolání“. Je to obdoba „bonusů“, kdy například zaplacením kreditu v určité výši dostanete procenta z této částky navíc.

Autor si na tomto místě neodpustí zmínku o tom, že kreditový systém s přepočtem na HNY je asi dobrý marketingový tah (lze prezentovat, že 1HNY je „již od 50 hal.“), ale jemu osobně připadá méně přehledný, než jasný ceník v Kč.

Služby jsou bezproblémové, nastavení jednoduché – v podstatě se nijak neliší od jiných PaaS / VPS. V nabídce je standardní sestava 32– i 64bitových distribucí Linuxu.

Virtualmaster má v BeeScale tedy poměrně zdatného protivníka, ovšem cíleného do poněkud odlišného zákaznického segmentu – víc na firemní klientelu, zatímco VM se zaměřuje spíš na prototyping.

PHP cloudy

Model Heroku / AppEngine, tedy cloudový hosting s přístupem „hotový webový server, o který se nemusíte starat, věnujete se pouze aplikaci“ se dostal i do ČR. Ukážeme si dva takové hostingy (čímž rozhodně netvrdíme, že jich víc nemůže být, jen o nich nevíme – proto vyzýváme: Provozujete nějaký takový? Dejte nám o tom vědět!)

Hostingy vycházejí z modelu zahraničních služeb jako PagodaBox a PHPFog. Nabízí LAMP hosting s nastavenými parametry, uživatel si pouze nahraje PHP skripty a data (podobně jako na běžném sdíleném hostingu). Rozdíl mezi sdíleným hostingem a takovouto službou je opět především v možnosti škálování a v účtování za skutečně spotřebované prostředky.

V jedné věci se ale obě testované české variace zásadně liší: připomínají model „sdíleného hostingu“ jak z roku 1999, jen škálovatelný a s „cloudovým“ účtováním. Hlavní rozdíl mezi ČR a světem uvidíte, když se podíváte na metody deploymentu aplikací. U zahraničních služeb to je převážně pomocí gitu, někdy i s možností SSH přístupu. České služby zamrzly u FTP. Bohužel, jinou možnost nemáte. Pokud chcete nahrát na takový hosting nějaký dobře rostlý framework se stovkami malých souborů, který není v základní nabídce, buď strávíte příjemné dopoledne u FTP, nebo nahrajete celý framework zaZIPovaný a ve webovém správci souborů (nabízí-li ho provozovatel), budete hledat „rozbalení souborů“ (pokud tam je). Tohle je jednoznačné mínus, které je na místě zmínit a vytknout. Služba, spuštěná v roce 2011 by bez debat měla řešit deployment elegantněji (více viz článek „Prostě to tam nahrajte FTPčkem“ – nebo ne?) a nabídnout víc, než jen FTP.

Neomezeny-hosting

Tato služba byla spuštěna doslova před několika týdny a zaslouží si zatím pouze zmínku o tom, že existuje. V době testování se uživatelské rozhraní měnilo pod rukama, některé funkce nebyly doladěné, problémy s rozhraním byly leckdy „blokující“… Provozovatelé ale jednali promptně a na upozornění reagovali během chvilky. Služba odpovídá rané betaverzi a uvidíme, jak se vyvine dál. Seznam parametrů a ceník je poměrně zajímavý a slibný, ovšem zatím asi nelze službu doporučit k produkčnímu nasazení.

Webcloud

Jako poslední jsme si nechali „těžkou váhu“, totiž společnost Ignum, která nabízí službu Webcloud (již jsme informovali). Informace ze zprávičky se později potvrdily – opravdu se jedná o hosting s parametry sdíleného hostingu LAMP, jaký Ignum běžně nabízí, ovšem s účtováním za spotřebované zdroje. Účtuje se obsazený prostor, přenos a spotřebovaný čas, ovšem nejde o „čas běhu procesoru“, ale o čistý čas, který procesor strávil zpracováváním požadavků. Cena za procesorový čas byla původně nastavena na 2 Kč/min, později snížena na 0,2 Kč za minutu čistého času procesoru.

Je trochu obtížné si představit, jak přesně bude vypadat účtování čistého času – kolik to je minut měsíčně. Záleží to zcela jistě na náročnosti aplikace. Když budou skripty pomalé a neoptimalizované, bude jejich provádění trvat dlouho, proto je na místě cachovat co jen jde. Navíc je zde riziko, že DoS útok nejen odstaví váš server, ale také provětrá vaši peněženku. Zde je možná slabina tohoto modelu. Marek Erneker, výkonný ředitel Ignum, na dotaz odpověděl, že jsou si tohoto rizika vědomi, a rozhodli se proto až do konce roku tuto veličinu pouze sledovat, ale neúčtovat, a z nasbíraných dat pak vytvořit vhodný model.

Autor článku využil Webcloud pro jeden z nově spuštěných webů. Naměřené údaje (PV, spotřeba procesorového času a pod.) naleznete pro lepší představu na konci článku.

Webcloud nabízí standardní parametry standardních PHP hostingů – viz phpinfo pro WebCloud. Za velmi pozitivní, především v souvislosti s výše zmíněným „deploy via FTP“, lze považovat nabídku předinstalovaných systémů – od CMS WordPress a Drupal až po e-shopové systémy. WebCloud má umět i Python, Ruby a další. Tyto možnosti nejsou blíže dokumentovány, vyzkoušeli jsme pouze spuštění skriptu helloworld.py – fungoval; po přesnějších parametrech či možnostech nastavení jsme se nepídili.

Případová studie Webcloud

Autor potřeboval spustit bez velké práce privátní weblog. Vybral si k tomu účelu WordPress v nejnovější verzi. Namísto klasického hostingu zvolil právě WebCloud (možnost instalace WordPressu „jedním kliknutím“ hrála výraznou roli; upload WordPressu přes FTP nepřicházel v úvahu). Vzhledem k nejasné představě o „čisté spotřebě procesorového času“ byla zvolena varianta, při níž je veškerý statický obsah servírován z Amazon S3 a diskuse řešena pomocí Disqus, takže server vytěžuje výhradně přístup do administrace a posílání samotné HTML stránky čtenářům (skripty, obrázky, multimédia, to vše už je distribuováno z CDN).

Po spuštění byly do systému zadávány články a probíhaly úpravy a nastavování WordPressu, proto je na začátku poměrně velká spotřeba CPU a minimální návštěvnost. Posledních deset dní už je běžný provoz, přibývají cca dva články týdně a web se rozbíhá. Následující grafy ukazují PV, spotřebu času, obsazený prostor a traffic.

pageviews na sledovaném webu, měřeno Google Analytics.

CPU

Obsazený prostor

Traffic

Na začátku října probíhalo plnění systému obsahem – proto je poměrně velký traffic (soubory médií, upload na S3). Obsazený prostor roste nepřekvapivě, úměrně množství obsahu. Osmého října byl web oficiálně spuštěn – 1667 PV a spotřeba 6 minut čistého času CPU. Dále už křivka spotřeby procesorového času vykazuje podobnost křivce PV – mírný vzestup den před nárůstem PV je dán právě efektem „zadávání článku“. Průměr je tedy cca 3,5 minuty denně při zhruba 300 PV, 500PV znamená spotřebu lehce přes čtyři minuty. (Opět zopakujme: statický obsah je distribuován přes CDN, na spotřebě času se podílí jen první dotaz na stránkovou cache.) V případě účtování CPU částkou 0,2 Kč per minuta by pak měsíční náklady byly okolo 40 Kč, náklady za prostor jsou až do 1GB obsazeného disku 2Kč denně, provoz tedy představuje cca 100 Kč měsíčně.

Závěr

Představili jsme si nové hráče na poli cloudových hostingů. Kromě „VPS cloudů“ se objevily i LAMPcloudy, které jsou zatím v plenkách – technologicky možná vyspělé, ale co do komfortu práce stále na úrovni dedikovaných hostingů.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 25

Přehled komentářů

HosipLan Re: Tři nové cloudové hostingy z ČR
Martin Malý Re: Tři nové cloudové hostingy z ČR
Maritn Hruška problém s externími programy
Martin Malý Re: problém s externími programy
Marek Erneker Re: problém s externími programy
Franta Definice cloudu
Topel WEBCLOUD
Franta Timehosting
Martin Malý Re: Timehosting
drakster Relbit
Martin Malý Re: Relbit
jožko No. no cloud
Gav Re: No. no cloud
Michal Micka VPS/CLOUD
PetrSo Re: VPS/CLOUD
Michal Micka Re: VPS/CLOUD
Vebloud Re: VPS/CLOUD
Marek Erneker Re: VPS/CLOUD
PetrSo Re: VPS/CLOUD
Jarda Prodělal Re: VPS/CLOUD
PetrSo Re: VPS/CLOUD
František Kučera Re: VPS/CLOUD
Tomik Re: VPS/CLOUD
Tango Re: VPS/CLOUD
janpoboril Aegir
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3562