V čem nás čtete

V čem nás čtete? Čili jaké jsou podíly webových prohlížečů na Zdrojáku? A co mobilní zařízení? Připravili jsme pro vás malý přehled.

Při spouštění nového Zdrojáku došlo i na téma prohlížečů a zařízení, ze kterých nás čtete. Pro zajímavost vám jednotlivé podíly v tomto článku představíme. Vyjdeme ze statistik za kompletní měsíc leden 2013 měřených Google Analytics. (Máme také statistiky z Navrcholu, ale pro náš přehled mi GA přišlo vhodnější.)

Základní přehled prohlížečů

Návštěvnosti Zdrojáku vévodí Chrome a Firefox, kteří dohromady tvoří 3/4 všech návštěv. Významný podíl má také Opera – téměř 10 %. Následuje Internet Explorer – necelých 6 %, a hned za ním Safari – 5 %.

prohlizece

prohlizece-chart

Operační systém

V oblasti operačních systémů celkem očekávaně a jednoznačně vedou Windows. Následuje Linux a  Mac OS X.

os

Rozlišení obrazovky

Rozlišení obrazovky máte poměrně pestrá. Vévodí 1920×1080 a následuje silná řada dalších osmi různých rozlišení.

display

display-chart

Mobilní přístupy

Zdroják je nyní responzivní, zajímají nás proto také mobilní přístupy. Těch je zatím málo (sedm a 1/4 procenta), ale počítáme, že pozvolna porostou.

mobily-chart

Mobilní zařízení

Podívejme se na přehled jednotlivých mobilních zařízení. Těm v žebříčku vévodí iPad a iPhone, kteří dohromady tvoří víc než třetinu mobilních návštěv.

mobilni-zarizeni

mobilni-zarizeni-chart

Mobilní OS

Apple nemá ovšem většinu, ač by to tak na první pohled mohlo vypadat. Pokud se podíváme na ony zbývající dvě třetiny, zjistíme, že většinu z nich tvoří rozličná zařízení s Androidem, která v součtu dají víc než Apple. To je dobře vidět na přehledu mobilních operačních systémů.

mobilni-os

mobilni-os-chart

Rozlišení mobilních zařízení

A pro zajímavost přikládáme i rozlišení displejů mobilních zařízení.

mobilni-screen

Bude zajímavé si třeba za rok ta čísla srovnat a vidět, kam jsme se za tu dobu posunuli.

Zdůrazňujeme, že uvedená čísla se týkají pouze Zdrojáku. Pokud hledáte podíl prohlížečů pro Českou republiku, podívejte se nejlépe na Rankings.cz.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

manakmichal Mobilní zařízení
Martin Hassman Re: Mobilní zařízení
jkucharovic
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=7045