Václav Stoupa: WebExpo je můj startup

Václav Stoupa je programátor, zakládající člen PHP Group a organizátor řady akcí pro programátory. V posledních letech je jeho jméno synonymem pro největší akci svého druhu v ČR – totiž WebExpo. To se letos koná už potřetí. Je tedy logické, že se rozhovor s Vaškem bude točit právě okolo WebExpa.

Na úvod jsem chtěl položit klasickou otázku „Jak se máš, co děláš?“, ale odpověď je asi jasná. Tak jinak: Zbývá ti kromě WebExpa čas taky na jinou práci?

Po minulém ročníku konference jsem se rozhodl, že WebExpo je můj startup. Zaměřil jsem se na něj a ostatní projekty dal k ledu. Založil jsem s.r.o., snažil se budovat značku, to vše s vidinou, že letošní WebExpo bude to nejlepší, jaké kdy bylo a že se v Praze sejdou lidé z oboru z celé střední Evropy. Tak jen doufám, že lidé z oboru WebExpo podpoří a přijdou.

Pročítal jsem si starší rozhovor s tebou a všiml jsem si, jak jsi před dvěma lety hovořil o WebExpu jako o experimentu, kromě kterého máš ještě další projekty. Když jsem se dnes na ně díval, byly většinou ve stádiu hibernace, TvojeCesta.cz patrně došla ke svému konci… Takže ses opravdu stal „panem WebExpo“ na plný úvazek?

Cestovatelský projekt jsem zakopal poté, co se mi na něj nepodařilo získat investici. Nakonec je to možná dobře, protože jinak by letos WebExpo asi ani nebylo.

Teď se snažím vymyslet, jak udělat webovou aplikaci, kterou by mohla využívat uživatelská základna lidí, co chodí na WebExpo. Buď by se ta aplikace musela uživit, nebo by podporovala konferenci. Pracovně tomu říkám „social network for geeks“, ale tomuhle konceptu většina lidí,
kterým jsem o tom říkal, moc nevěří. Takže si nejdřív radši udělám uživatelský výzkum, než se do něčeho pustím. Webové aplikace mě ale rozhodně baví pořád.

Další věc, která mě zajímá, je vzdělávání. Chtěl bych připravit koncept smysluplného „inkubátoru“ pro jednotlivce i celé startupy, co vyvíjejí webové aplikace. Ten by poskytoval možnost učit se od zkušených lidí pomocí přednášek, workshopů a hlavně týmového mentoringu. Nejen v oblasti marketingu, ale i ve vývoji, designu a managementu. To je běh na dlouhou trať. Nejlepší by bylo navázat spolupráci s univerzitami, které by do něj mohly poslat studenty na praxi, či ke zpracování bakalářské nebo diplomové práce. Výstupem by měly být proškolené týmy nebo rovnou firmy, které budou mít našlápnuto k zisku a které se dokážou uživit samy, nebo budou lákavé pro investory. Uvidíme, co se nakonec podaří. 

Programuješ při tom všem ještě?

Programuju takové menší úpravy v kódu. Velké věci mi dělá schopný programátor v pythonu (djangu). To bych v životě nenaprogramoval.

Zákeřná otázka: Na WebExpu jsi neustále v pohybu. Máš vůbec čas si jít nějakou přednášku poslechnout? A říkáš si třeba: „Ano, tohle mě, coby programátora, zajímá, a kdybych ještě psal weby, tak by to bylo pro mne přínosné“? Ptám se proto, že jsem se setkal i s názorem „takové akce nemají po odborné stránce žádný přínos, všechno si to přečtu na internetu“.

V prvním roce se mi to občas podařilo, loni skoro vůbec. Letos ale doufám, že některé přednášky navštívím. Orientuju se spíš na byznys, takže asi zvolím Business Room. Co se týče odbornosti konferencí, moje předchozí PHP konference svůj přínos podle mě potvrdily, a také se jim podařilo přispět k vybudování známostí mezi lidmi. Mám pocit, že i díky WebExpo se u nás pak rozjely Barcampy, Poslední soboty apod. Snad to nebude jeho hřebíček do rakve, že si lidé zvykli za akce neplatit. Nicméně WebExpo orientuji na co nejvíce profi a praktické přednášky od lidí, co skutečně něco dokázali a navíc o tom umí mluvit. To byl můj cíl vždycky.


Molly Holzschlag

Když už jsi to nakousl, tak se zeptám: Barcampy, Poslední soboty či nejrůznější firemní „Dev Days“ jsou zdarma. Já vím, že je to jiný systém, já ty ekonomické zákonitosti chápu, ale věříš, že je chápou i návštěvníci? Už jsem zaslechl nějaké hlasy proti ceně – nebojíš se, že lidé nakonec dají přednost akcím „zdarma“? Podobně jako u potravin, kde si spousta lidí klidně řekne: „Tady mají buřty za stovku, ale u nás je koupím za 40, a zastak velký rozdíl mezi nimi není…“ Nebojíš se, že WebExpo potká osud prodejen s lahůdkami, když zůstanu u toho přirovnání, tedy že buď bude nabízet kvalitu pár fajnšmekrům, co jsou ochotni si za ni zaplatit, nebo rezignuje a zlevní na „konkurenční cenu“ – ovšem na úkor kvality…?

Věřím, že mladší generace v Česku už nemá postoj „chci vše a nejlépe zadarmo“ a chápe, co má svoji hodnotu a že penězi vyjadřuji svůj zájem o danou věc. Investice do vzdělání je pro ně hodnotná záležitost. Vidím to na WebExpo, kde si často studenti zaplatí rádi lístek sami, kdežto některé zavedené, poměrně bohaté firmy se tam ani neukážou.

Ze zpráv WebExpa jsem se dozvěděl, že pořádáte pod hlavičkou WebExpo nějaké zahraniční „spanilé cesty“. Můžeš je ve stručnosti představit a zhodnotit? Pomohly vám třeba přitáhnout některé účastníky z okolních zemí?

Byl to takový experiment, kdy jsme usoudili, že nejlepší promotion pro WebExpo je osobní setkání. Vyjeli jsme do Bratislavy, Budapešti a Vídně pod hlavičkou „Geeks on the Road“ a uspořádali přednáškový půlden. Na Slovensku se to osvědčilo výborně, přišlo padesát lidí, kteří se zájmem poslouchali a networkovali. V ostatní městech to vyšlo hůř. Promovat nějakou akci v zahraničí je těžké. Možná naši partneři v těch zemích špatně pochopili naši cílovou skupinu a poslali nás spíše do „korporátní“ sféry, kde možná ani slovo geek neznají. Na Vimeo jsme dali i krátký videosestřih z cesty, kdyby se chtěl někdo podívat.

K akci jsme si střihli webové stránky http://webexpo­tour.net, které se nakonec dostaly do ročenky Web Design Index 2010. V ní je umístěno 1002 výjimečných webových stránek za rok 2010. I když se o prestiži té publikace dá pochybovat, neboť jsem o ní před tím nikdy neslyšel, tak to stejně potěší.

Přinesly tyto akce nějaký konkrétní efekt pro podzimní WebExpo?

Vypadá to, že pár lidí ze zahraničí, hlavně ze Slovenska, díky tomu přijede.

Máš z výjezdů nějaké ponaučení? Něco, co bys poradil lidem, kteří mají touhu oslovovat lidi z okolních zemí? Má to vůbec smysl se o něco takového snažit? Nejsme náhodou všichni součástí globální vesnice, kdy našimi sousedy jsou Němci stejně jako Indové či Američani?

To je asi na delší debatu někde u piva. Globální online vesnice sice existuje, nicméně osobní vztahy „face to face“ vytvářejí stejně pořád nejsilnější pouta mezi lidmi.


Václav Stoupa „face to face“

Jak se vlastně díváš na účast zahraničních hostů (přednášejících i posluchačů) na takové akci? Jsou pro tebe zpestřením akce, známkou její prestiže, nebo logickou věcí vyplývající z internacionální podstaty webu?

Pro mě spíš to druhé. Myslím, že bychom se měli učit od těch nejlepších v oboru. Ti holt žijí spíš mimo naši zem než u nás.

Otázka směřovala k výtce, která zazněla v diskusi – totiž že akce ztrácí kouzlo lokálního setkávání lidí, co se znají. Je to záměr? Má WebExpo ambice stát se regionální obdobou LeWebu či Web2.0 konference s tím, že niku „lokálního setkávání“ přenechá BarCampu a podobným akcím?

LeWeb má 2000 účastníků, vstupné stojí k 30 000 Kč a přednášky jsou většinou PR řeči. Tam bych se dostat nechtěl. Vidím WebExpo jako lokální – rozuměj: středoevropskou – akci, kde budeš mluvit půlku česky, půlku anglicky. Prostě takové osvěžení a načerpání inspirace a know how, za kterým ale nemusím lítat do zahraničí, ale přijede mi až domů.

Před časem jsme se bavili s jedním známým o akcích pro vývojáře, a on zařadil WebExpo do kategorie „Národ sobě“, k BarCampu a podobným „komunitně pořádaným“ akcím. První ročník určitě takový do jisté míry byl, ovšem už loni byl jasný posun k vyšší organi­zovanosti a profesionalizaci celé akce. To je dobře, ale nebojíš se toho, že WebExpo ztratí postupně přízeň běžného „lidu vývojářského“ a téhle líhni, ze které vzešla, se odcizí? Že jej vývojáři, co se účastnili prvních ročníků, začnou vnímat, když to řeknu natvrdo, jako „snobskou záležitost“?

No vidíš a já si říkal, že všichni z oboru vizuální styl a prestižní webové stránky ocení. Že bude WebExpo více uchopitelné. K tomu taky slouží slogan, který má v jedné větě vyjadřovat vizi WebExpo „Happier Web Community.“

Viděl jsi tam minulý rok nějaké snoby? Například sako jsem tam viděl asi jedno a to měl pan Frolík z Linetu. Chudák – netušil do čeho jde, ale jak byl potom veselý! Viz videorozhovor natočený před a po jeho přednášce. Neformálnost rozhodně nemíním opouštět. Je ale jasné, že velká akce si žádá přípravy a dávku organizovanosti, jinak by se taky mohlo všechno pos…

Hezky jsi mi od podstaty otázky utekl k sakům a formálnosti, patří mi to, špatně jsem se zeptal. Ale nedám se a zkusím to ještě jednou: Nebojíš se, že s větší profesionalizací WebExpa přijde zákonitý posun – od odborného setkávání k akci, kde objevit se bude patřit k dobrému tónu v jistých kruzích, ovšem ten zbytek, „dělný lid webařiny“, nebude mít důvod se na takové akci objevit, protože ji bude považovat spíš za akci „pro kluky co spolu chodí“?

To jsme se asi nepochopili. Cílem WebExpo je právě ulehčovat život „web workerům“, když už jsi je tak nazval. Těm, kteří se každodenně do vývoje webu noří a mají ho plnou hlavu. Sdílením know how, inspirací, kontakty, ale i tím, že jim umožníme poodstoupit a nahlédnout jejich práci z jiného horizontu. Rozhodně to není akce k tomu, aby se tam vystupující poplácávali po ramenou, jak jsou dobří.

Dobře. Teď z jiného soudku. Zdá se mi to, nebo se WebExpo opravdu posouvá od konference o technologiích směrem ke komplexnějšímu pohledu na vývoj – tedy k metodikám, k řízení týmů, zkrátka k těm, skalními programátory leckdy vysmívaným, „soft skills“?

Vždycky jsem chtěl na WebExpo pokrývat kompletní vývoj webových aplikací. Od nápadu, přes jeho přetavení v projekt, k vymýšlení byznysu, programování, managementu, marketingu, promotion atd. Na webových aplikacích je pěkné i problematické zároveň, že nutí spolupracovat poměrně odlišné typy lidí. Programátory – spíše technické povahy, designéry – spíš umělecké povahy a byznysmeny – řekněme spíše družné povahy. Odborně „sociální“. :) Když máš v tomhle mixu něco úspěšného vyrobit, tak ti nesmí pokulhávat žádná z těchto tří částí. A pak tu máme i projektový management, který by to soukolí měl promazávat. Já věřím agilním metodám a Scrumu, proto letos přibylo jako další paralelní téma právě Agile.

Takže WebExpo by měla být spíš taková konference pro celou firmu?

Přesně tak. Pokud chceš přinést kompletní know how do firmy, nestačí ti poslat na WebExpo člověka jednoho, ale aspoň čtyři nebo pět z různých oddělení. To je taky důvod, proč máme skupinové slevy.

Tak aby to nedopadlo jako v povídce Návštěva cirkusu, kde rodiny vyslaly vždy jen jednoho vylosovaného šťastlivce, který pak doma ostatním předváděl, co v cirkuse viděl. Podle toho co popisuješ, jak se zavedeným společnostem na WebExpo nechce své zaměstnance posílat, by možná bylo jednodušší sebrat několik přednášejících jako „training tým“ a objíždět s ním firmy – programátoři by se dozvěděli něco o ekonomických zákonitostech, byznysmeni o těžkostech vývoje…  Nechceš zkusit něco takového? Nějaké „WebExpo for your Company“…?

Díky, Martine za vymyšlení dalšího business modelu. Zákonitě musí být ale takové školení pro firmu dražší, než si zajít na WebExpo, kde se rozloží náklady na vícero návštěvníků. Nicméně chápu, že osobní přístup má také něco do sebe. Takže – proč ne?

Každý rok říkáš, že nevíš, jestli se příští ročník vůbec uskuteční. Ale přesto se tě zeptám: Jaké bude výroční WebExpo 2012? Bude polovina přednášek anglicky? Bude trvat čtyři dny? Budou přednášky, na kterých by člověk chtěl být, vždy po sobě a ne proti sobě? Budou se v předsálí setkávat lidé z celé Evropy? Budou mít účastníci na visačkách své přezdívky či Twitter účty? A bude v té době v místní restauraci obsluha, která nezavře v jedenáct, i když bude mít v lokále sto padesát lidí? Co z toho vidíš jako reálné?

2012? To ještě stihneme před koncem světa? Netuším, jestli bude WebExpo i příští rok, takže bych řekl: nechám se překvapit. Nicméně párty se budou konat rozhodně jinde a Twitter bude na visačkách už letos.

Díky za odpovědi

Díky za rozhovor a těším se na shledání na WebExpo! A abych nezapomněl – pro čtenáře Zdrojáku máme slevu pro registraci na WebExpo do 12.9. s kupónem: ZDROJAK Můžete použít také přímý link http://webexpo­.cz/registrace/#cou­pon=ZDROJAK

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 30

Přehled komentářů

EskiMag Cena
Boblin Re: Cena
Aleš Roubíček Re: Cena
David Grudl WebExpo není drahé.
mikiqex Re: WebExpo není drahé.
- Re: WebExpo není drahé.
David Grudl Re: WebExpo není drahé.
Daniel Srb ben Abraham Re: WebExpo není drahé.
Daniel Srb ben Abraham Re: WebExpo není drahé.
Václav Stoupa Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
mikiqex Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
Václav Stoupa Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
mikiqex Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
Martin Malý Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
keff Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
Daniel Srb ben Abraham Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
keff Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
keff Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
Daniel Srb ben Abraham Re: Jak je to s náklady a cenou lístku na WebExpo
Barbora Nevosádová Program
David Grudl Re: Program
Daniel Srb ben Abraham Re: Program
keff Re: Program
jatro Re: Program
Celo termín
Petr Re: termín
Václav Stoupa Re: termín
mvallo WebExpo a smerovanie
Chalan dobrý :-) Re: WebExpo a smerovanie
joey Re: WebExpo a smerovanie
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3313