24 komentářů k článku Webdesignérův průvodce po HTML5 – díl nultý:

 1. liborse

  Vítám tento článek

  Jsem moc rád, že jste začali psát o tomto tématu, které mne velmi zajímá. Jen tak dále.

  1. imploder

   Re: Vítám tento článek

   Taky se připojuju.
   Z HTML5 se těším nejvíc na File API – webové aplikace budou přes FileReader a FileWriter moct pracovat s lokálními soubory – javascript bude mít přímo přístup k vybranému souboru, žádné zbytečné tahání celého souboru na server a zase zpět. FileWriter zatím ve specifikaci není, ale připravuje se.
   File API a vůbec práce se soubory je podle mě hodně důležitá věc pro integraci webových aplikací s normálním desktopem. Teď se třeba na zmenšování obrázků nebo hromadný upload musí vyrábět javovské nebo flashové aplety, s HTML5 a File API bude stačit obyčejné HTML a javascript. Možností použítí je plno.

 2. David

  Stabilita částí specifikace

  Zajímalo by mě, jestli přímo autoři specifikace někde deklarují, jak stabilní jsou její jednotlivé části. Resp. jak velké riziko je pro současné implementátory, že se jednotlivé části budou měnit, a jejich implementace se stanou nevalidními podle specifikace (a nekompatibilními s jinými, novějšími implementacemi). Zvláště v souvislosti s deklarovaným datumem 2022 mi to připadá jako docela velké potenciální nebezpečí.

  1. Aleš Roubíček

   Re: Stabilita částí specifikace

   Jako vývojář webové aplikace je ve vašem zájmu reagovat na změny pružně. Projděte si, co a jak už je kde implementováno (v prohlížečích) a tam kde je velký průnik, tam už k zásadním změnám nejspíš nedojde (Video, Canvas, Forms, Geo).

  2. Bauglir

   Re: Stabilita částí specifikace

   Podstatné je datum 2012, až bude Candidate, ten už je stabilní, to datum 2022 je tak vzdálené z toho důvodu, že jsou vyžadované 2 nezávislé implementace celé specifikace a o chvilku potrvá (např. 10 let staré CSS2.1 ještě nikdo celé neiplementoval)

   1. Jiří Kosek

    Re: Stabilita částí specifikace

    Tomu, že by v roce 2012 bylo CR věří jen velcí optimisté. Navíc CR neznamená, že je specifikace stabilní. Cokoliv se ještě může změnit.

    1. Bauglir

     Re: Stabilita částí specifikace

     Jenom předávám získané informace :), jestli bude v 2012 CR, nebo nebude uvidíme… Samo, že se pak věci ještě mohou změnit, ale CR by mělo být dostatečně stabilní teoreticky na to, aby mohlo jít do praxe, navíc s rychlostí, kterou se vendoři pustili do implementací (poděkujme Googlu) věřím, že možné mouchy se vychytají co nejdříve, upříme řečeno je jedno, jestli bude stabilní Draft, Candidate, Proposal nebo Recommendation, čím dříve, tím lépe.
     Navíc IMHO vzhledem k tomu, že samotná tvorba doporučení je na vendorech, tak si myslím, že to bude stabilní co nejdříve :)

    2. Jan SládekAutor příspěvku

     Re: Stabilita částí specifikace

     Také datu 2012 příliš nevěřím. Ale nechme se překvapit. :)
     Doufám, že se mi povedlo vytáhnout to důležité z principů vývoje, případně uvítám upřesnění od člověka, který se na jejich specifikování podílel.

     1. Bauglir

      Re: Stabilita částí specifikace

      Vývoj doporučení tentokrát probíhá mimo W3C, doporučení jako takové tvoří WHATWG.

      1. Jiří Kosek

       Re: Stabilita částí specifikace

       No, možná byste si o tom měl něco více nastudovat. Od roku 2007 se HTML5 vyvíjí opět pod hlavičkou W3C (http://www.w3.org/html/wg/), byť se stále udržuje i synchronizovaná verze specifikace na whatwg.org, která se někdy liší v tom, které části dalších specifikací do HTML5 zahrnuje.

       1. Bauglir

        Re: Stabilita částí specifikace

        To se nevylučuje, ano, vývoj probíhá pod hlavičkou W3C, ale tvorba doporučení probíhá ve WHATWG

       2. Bauglir

        Re: Stabilita částí specifikace

        Navíc Váš popis je nepřesný, W3C udržuje synchronizovanou verzi, která se někdy liší v tom, které části ještě do HTML5 nezahrnuje :)

 3. Ifo

  Verze HTML

  Verze HTML jsou minimálně dvě. To, co vykreslují prohlížeče v módu zpětné kompatibility a to co vykreslují prohlížeče ve striktním módu. Toto se týká především MSIE a jeho netradičního pojetí CSS vlastnosti width.

  1. _r3450n_

   Re: Verze HTML

   Taky clanek vitam. HTML me sice zacalo zajimat jen nedavno, ale bavi me si s tim hrat.
   Jedna mala chybicka v textu :
   „To přeci ničemu nevadí a uživatelů nových prohlížečů vás budou mít rádi.“

  2. Railbot

   Re: Verze HTML

   Verze HTML je skutečně jen jedna. Onen režim zpětné kompatibility (tzv. quirk) a standardní režim se týkají především interpretace CSS, nikoli HTML. S vlastností width je vše v úplném pořádku, dokonce i v IE libovolné verze. Jde o rozdílné počítání šířky prvků (rozdílný box model).

  3. juraj

   Re: Verze HTML

   Asi som sám, ale to „netradičné pojatie“ sa mi zdá omnoho logickejšie a praktickejšie ako to súčasné. Ak robím jednoduchší dizajn, ktorý sa dá ľahko vyladiť aj pre quirk módy, prepnem IE 6 a 7 do quirk módu a ostatným nastavím box-sizing: border-box.

   1. Bauglir

    Re: Verze HTML

    Takhle to dopadá, když W3C neposlouchá tvůrce prohlížečů :) přes 90% uživatelů používalo prohlížeče s box-sizingem (NN, MSIE), W3C specifikovalo content-sizing. Doplácíme na to všichni. W3C se rozhodlo pro XHTML, vývoj se po 10 letech zastavil s nulovým výsledkem a máme tu opět tvůrce prohlížečů, kteří táhnou věci kupředu :)
    Jinak souhlasím, box-sizing se i mě zdá mnohem logičtější.

 4. verajo

  vyvoj html5 a Microsoft?

  Predem bych chtel podekovat za clanek.
  Ted dotaz do pleneru: Vite nekdo proc je Microsoft tak ‚konzervativni‘ pri vyvoji IE, resp. proc je pri podpore casti HTML5 v odkazanem clanku takove cervene pole?
  pozn. Urazky MS si prosim nechte, muj dotaz smeruje k pozadi toho problemu.
  Diky za odpoved.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3238