Komentáře k článku

WordPress v cloudu

Nainstalovat si WordPress a psát zvládne přeci každý. Sdílený hosting, PHP, MySQL databáze, a jedem! Ale co když chci něco trošku modernějšího? Co když chci použít CDN, cloudový LAMP, externí služby? Půjde to? A proč bych to měl chtít? Otázky, samé otázky…

Zpět na článek

30 komentářů k článku WordPress v cloudu:

 1. Michal

  Chybí cena

  Ten webcloud od ignumu neni moc rychly…. page generated in 1.889 seconds.
  Mohli byste take uvest na kolik tenhle pocin cenove prijde. Ignum bude dle mého názoru alespon 1tis rocne ale zalezi na navstenosti. Take by me zajimalo jakou ma web oldplayer.cz denni navstevnost.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Chybí cena

   V tom odkazovaném článku o porovnání hostingů (http://zdrojak.root.cz/clanky/tri-nove-cloudove-hostingy-z-cr/) byly právě grafy oldplayer.cz – PV, zatížení CPU. Když vezmete z toho grafu maximum (~1500PV), odpovídá to cca šesti minutám běhu CPU. Stránka s „1.889 seconds“ vypadá na chvilkový extrém, nikoli na běžný údaj; běžně jsou časy pod jednu sekundu. Můžete mi, prosím, napsat, kde jste ji našel?

   Cenu Vám rád sdělím osobně, zde bych se rád vyhnul flamování o tom, že „u XYZQ to vyjde na 11 korun měsíčně…“ apod. Děkuji za pochopení.

 2. Franta

  Re: WordPress v cloudu

  Předně díky za praktický článek podložený nějakou konkrétní zkušeností.

  Do jaké míry bylo v tomto případě použití „cloudu“ nutnost (jinak by to nešlo, je to optimální řešení) a do jaké míry to bylo „hraní si“ (vyzkoušet si různé technologie, které třeba později použiji jinde)? Dají se stanovit nějaká kritéria (návštěvnost, typ obsahu…), pro který web je vhodné toto řešení, pro který klasický webhosting a pro který třeba vlastní HW nebo virtuál?

  Případová studie by měla testovat (nebo vytvářet) nějakou hypotézu – a ta mi tu právě trochu chybí. Tou hypotézou by mohlo být třeba „Cloud se vyplatí.“ nebo „Cloud se vyplatí v případě, že …“

  K samotnému webu: líbí se mi vzhled, hodí se k obsahu. Ale jedna věc mě na něm rozčiluje – proč je ta tabulka „Shrnutí“ tak jiná? Celý web je hnědo červený a tohle je najednou modro bílé. Chápu, že závěrečné shrnutí je dobré nějak vypíchnout, ale tohle je vážně jako pěst na oko a neladí to se zbytkem stránky. Totéž je pole pro vkládání komentářů – ta bílá tam taky moc svítí.

  P.S. Nechceš se někdy rozepsat i o příjmové stránce takového webu? (reklama, odkazy do obchodů) Mohla by to být zajímavá inspirace pro ostatní, zda se takovou cestou vyplatí jít, nebo zda je lepší takové weby/blogy brát jako neziskovou nadšeneckou záležitost.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: WordPress v cloudu

   Tabulku „Shrnutí“ jsem nějak zatím neřešil a tyhle věci ladím ve volných chvílích. Takže postupně… Ano, bude to, ano, všiml jsem si, díky za připomenutí… ;)

   Proč jsem nezvolil klasické řešení sdíleného hostingu? Protože u nás je převažující nabídka „zaplať si LAMP server, jednu doménu per účet“ – a když mám takových webů osm, už se vyplatí je nějak konsolidovat. Vím, že některé české hostingy umožňují hostovat víc domén v jednom účtu, ale mají kolem toho spoustu řečí nebo si za to nechávají platit, a to je přesně to, co nechci řešit.

   Amazon pak proto, že na něm hostuju několik webů a nastavení je pro mne otázkou několika minut. WebCloud proto, že s Ignum mám od roku 2004 dobré zkušenosti a v přepočtu vychází levněji, než kdybych si udělal „dedikovaný VPS LAMP“ s danou kapacitou a výkonem procesoru.

   Zvolil bych toto řešení (statický web v CDN-like úložišti + redakční systém, který generuje stránky) jednak pro web tohoto typu (práce s redsysem představuje třeba hodinu týdně, počet návštěvníků je násobně vyšší a není potřebná interaktivita, resp. dá se řešit „outsourcováním“ – umožní to oddělit data + traffic na mnohem levnější hosting), jednak pro velké weby se spoustou statického či multimediálního obsahu, kde může vše potřebné běžet na běžném serveru / virtuálním, ale výkon, který by tento server věnoval distribuci statického obsahu, je ušetřen odsunutím těchto souborů do datového úložiště.

   Na ukázkovém webu je to řešeno „napůl“, tedy HTML stránky jdou stále z PHP, i když jsou cachovány.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Nulové výpadky

   Podle @ignum na Twitteru měli prý nějakou „horkou chvilku“. Je to zákonité: Jakmile někde napíšete o službě, že jste nezaznamenali výpadek, tak službu postihne výpadek ;)

 3. koss43

  hodně složité

  Nechápu, proč to autor řeší tak složitě, nechci se dohadovat o každou korunu, ale můj hosting stojí 24 Kč měsíčně s DPH a WordPress sem měl nainstalovaný za 10 minut bez žádné extra konfigurace CDN apod.

  Mě to přijde jak návod na to, jak dělat naprosto jednoduchou věc složitě. Proč bych probůh instaloval WordPress do Cloudu, když klasický hosting má cenu jednoho kafe z automatu???

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: hodně složité

   V případě, že „to nechápete“, tak není článek určen vám. Článek je určen pro ty, co chápou, proč by to dělali, a hledají tip, jak to lze řešit.

   1. František Kučera

    Cílová skupina a kritéria

    Proto by právě bylo dobré do toho článku explicitně napsat, pro koho je určen (resp. pro koho je vhodné takovéhle řešení).

    Spoléhat se na nějaké nevyslovené předpoklady, že lidi chápou a pak to použijí, nebo nechápou a pak to nepotřebují, mi přijde nešťastné. Protože někdo třeba „nechápe“ a přesto takové řešení potřebuje a někdo jiný si „myslí, že chápe“, ale do takového řešení se požene zbytečně a vůbec ho nepotřebuje.

  2. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: hodně složité

   Znovu jsem si přečetl celý článek a připomínku, a pravděpodobně jsem pochopil, jaká informace v článku chyběla, omlouvám se.

   V článku chyběla informace o tom, že už takto provozuju několik webů (staticky generovaný + hostovaný z Amazon S3) a že bych rád „TU JEDNU“ instalaci redakčního systému (WP) použil třeba i pro další weby. A jak jsem psal kolegovi výš: Protože u nás je převažující nabídka „zaplať si LAMP server, jednu doménu per účet“ – a když mám takových webů osm, už se vyplatí je nějak konsolidovat. Vím, že některé české hostingy umožňují hostovat víc domén v jednom účtu, ale mají kolem toho spoustu řečí nebo si za to nechávají platit, a to je přesně to, co nechci řešit.

   Takže proto. Ano, taky jsem používal „hostingy za 24 Kč měsíčně“, ale měl jsem tam devět domén, k nim devět účtů, devět různých nainstalovaných systémů, aktualizace znamenala devět aktualizací… a za 200 Kč měsíčně je to už „hodně práce za hodně peněz“. Tak proto.

   1. koss43

    Re: hodně složité

    Tohle je odpověď na můj dotaz, abych se trošku přiblížil, provozuji web IT Efektivně, a zabývám se efektivitou v IT – web shodou okolností mám na WordPressu, takže vím trošku o čem je tu řeč.

    Za hosting platím 24 Kč měsíčně – nebudu mu tu dělat reklamu, a jak jsem vás pochopil, tak vy chcete ušetřit z 200 Kč měsíčně paušálu. T.j. místo toho platit za hosting 2.400 Kč ročně za něj platit nějakých 200 Kč ročně. Řekněme, že ušetříte 2.200 Kč ročně a na rozchození toho všeho vydáte 4 hodiny času, kdy byste mohl vydělat 200 Kč čistého na hodinu, tedy za 4 hodiny na rozchození tohodle vydáte 800 Kč. Pokuď to dobře počítám, tak se vám investice do toho vrátí za půl roku.

    Jednoduše řečeno se to vyplatí u více webů, nikoliv u jednoho a to je důležitá informace, která mi v článku chyběla. Z pozice člověka, kterého zajímá finanční efektivita je to pro mě docela důležité – nebudu přeci plýtvat svým drahocenným časem.

    Tohle mě u vás Martine často udivuje, že řešíte takové drobnosti, přičemž v IT běhají neskutečné peníze za „ptákoviny“. Občas to na mě dělá ten dojem, jako byste v IT nedělal v nějaké korporaci, nebo nepodnikal, ale jen teoretizoval. Můžete mi trošku přiblížit čím se vlastně živíte, docela by mě to zajímalo – tipuji si, že psaním článků :) Ne, že bych to chtěl shazovat, sem tam píšete opravdu velmi dobré články a kvalita písemného projevu je u vás vynikající (kéž bych to mohl říci o sobě), ale schází tomu nadhled někoho kdo v oboru opravdu dlouho dělá.

     1. linyKun

      Re: hodně složité

      Nac ta ironie, ja celkem ano. Jelikoz povazuji za lepsi clanky od cloveka z praxe nez od ‚akademika‘. Ale jinak je pan Maly sikovny autor, jen tento clanek mu proste nevysel.

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: hodně složité

     Ano, pak mi to došlo, jaká že informace chyběla, a omlouvám se za to. U mne je to dané třeba i tím, že v Amazon S3 mám několik webů, takže „mít tam o jeden víc“ je otázka pár minut a několika haléřů na trafficu. Totéž když se rozhodnu přidat další web na WordPressu – nezaplatím další hosting, jen přidám doménu a nový „bucket“. Máte pravdu v tom, že 24 Kč je bagatelní částka. Sám jsem to dělal stejně. Jenže když jsem měl těch webů víc a víc, a u několika providerů, tak v tom začal být zmatek, a pak je, jak se říká, levné příliš drahé.

     Ve své úvaze máte drobnou chybu: vy budete WordPress na hostingu za 24 Kč rozcházet taky 4 hodiny. :) (Po pravdě to nastavení, co jsem popsal v článku, byla záležitost dvaceti minut, kdy jsem většinu času čekal, až probublají změny v DNS).

     V IT jsem pracoval řadu let, jenže naštěstí jsem nepracoval JENOM v IT. Proto mám na řadu věcí trošku odlišný pohled než „čistokrevný IT“.

     A k tomu „řešení detailů“ – berte to jako mého koníčka (ostatně to tam píšu). Při spouštění jednoho webu na WP jsem vyzkoušel tohleto řešení, líbilo se mi, funguje to, tak o tom napíšu článek, třeba to někoho inspiruje nebo to někdo využije. Neberte to jako binární rozhodování: „POKUD něco, TAK toto, JINAK něco jiného, jiná možnost není“. Byla to zajímavost, napsal jsem o ní…

 4. Anonym

  WordPress x WordPress

  WordPress se má správně psát WordPress (velké P). V samotném WordPressu je na to dokonce i funkce, která to po uživatelích automaticky opravuje…

  1. Michal

   Re: WordPress x WordPress

   Ty musis mit docela dobrej mindrak kdyz mas zapotrebi tohle resit u takovyho clanku jako je tenhle..

   1. Martin MalýAutor příspěvku

    Re: WordPress x WordPress

    Mindrák neMindrák, kolega má pravdu. V článku jsem to opravil.

    1. Anonym

     Re: WordPress x WordPress

     Díky, nejde o žádný mindrák, ani „nutkavé“ upozorňování na nějakou pravopisnou chybu, jen jsem nedávno četl o tom, že byla do WordPress speciálně přidána funkce pro tyto účely (automatická oprava malého na velké P) a vyvolala v komunitě poměrně rozsáhlé diskuze. A po zběžném projití Zdrojáku jsem si všiml, že je tu WordPress velmi často zmiňován právě s malým písmenem. A protože šlo o aktuální článek, tak jsem na to jenom upozornil…

 5. w359

  pekne

  Vdaka, pekna pripadova studia. Po dlhsej dobe ma clanok pohol k nastudovaniu si „novych“ technologii na webe. Aj ked ich sam nepotrebujem.
  Ale pripajam sa k diskutujucim (Franta Kučera) vyssie, nevyslovene predpoklady „je vhodne“ tiez uviest. Nemoze to uskodit a zvysi pouzitelnost uz aj tak skveleho clanku.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: pekne

   Předpoklady jsem zmínil v textu. Nikoli výslovně, ale jsou tam. Alespoň doufám. Můžu, čistě pro zajímavost, vědět, jaké předpoklady by měly být výslovně zmíněny? Je možné, že mi něco uniká, a tak by mi to velmi pomohlo. Díky.

    1. Martin MalýAutor příspěvku

     Re: pekne

     Víte, nejhorší je, že tohleto nedokážu s čistým svědomím říct: „Hodí se to tomu, tomu a tomu tehdy a tehdy“. Problém takových obecných rad je v tom, že nikdy nepokryjí všechny možné aspekty a vždy se najde alespoň jeden případ, který „papírově“ splňuje všechny předpoklady, ale přitom tam je ještě „něco“, kvůli čemu je tento případ výjimkou. To, jestli se řešení hodí, je nutné posoudit případ od případu, navíc v kontextu plánovaného rozvoje, takže to musí udělat provozovatel / vývojář. Články mu mohou pomoci tak, že mu poskytnou indicie („Výhody jsou: X, Y, Z“) nebo tip, jak postupovat, když se pro určité řešení rozhodne.

     Já dokonce nemůžu ani s čistým svědomím tvrdit, že každý, kdo má podobné požadavky jako já, se má / musí rozhodnout pro stejné řešení. Naopak, dokážu si velmi dobře představit, že si mnoho lidí popsané rozhodování přečte, hlavou pokýve a řekne „Naprosto nechápu, proč to autor dělá tak složitě!“ Ale jak říkali Indiáni: „Projdi se míli v mých mokasínech“… :)

 6. norbertlaposa

  Co je to cloud

  Myslim, ze reseni popsane v clanku nesplnuje zakladni pozadavky na cloud, tedy ze koncovemu uzivateli ma byt jedno na cem jeho aplikace fyzicky bezi a take, ze svoji aplikaci muze okamzite premistit/obnovit na jinem miste. Strucne receno byt nazavisly na poskytovateli. To co v clanku je popsano je reseni zavisle na systemech minimalne trech ruznych poskytovatelu. Splneni podminky nezavislosti si muzete overit jednoduchym testem kdy zkusite prejit na jineho poskytovatele, podobne jako s poskytovatelem elektriny.

  Pokud je vas cloud primo napsany pro dejme tomu uloziste Amazon S3, tak je to jako byste mely svoje domaci elektricke spotrebice funkcni pouze s elekrinou od spolecnosti CEZ.

  Viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing
  …that do not require end-user knowledge of the physical location and configuration of the system that delivers the services. Parallel to this concept can be drawn with the electricity grid, wherein end-users consume power without needing to understand the component devices or infrastructure required to provide the service.

  Asi tezko memu klientovi vysvetlim, ze mu chci ulehcit zivot, tak mu nabizim cloud a kvuli tomu musi jit zaregistrovat a platit hosting Amazon S3 pro velke soubory, dale hosting WebCloud pro vypocetni vykon a jeste si davat pozor na zmeny podminek/konfi­gurace v dalsich CDN. To zcela urcite neni odprosteni koncoveho uzivatele od systemu na pozadi. Jakmile vaseho klienta oddelite od tech konkretnich systemu na pozadi a z jeho hlediska budete poskytovatelem vy a klient bude platit pouze vas, tak potom jste PRO KONCOVEHO KLIENTA TEN CLOUD PRAVE VY.

  Doporucuji zamyslet se nad timto clankem:
  http://blog.bytemark.co.uk/2011/11/03/the-cloud-is-your-install-script

  1. František Kučera

   Re: Co je to cloud

   Tohle je právě rozpor mezi tím „jak to je“ a „jak by to mělo být“. Bohužel současné marketingově-mediální pojetí „cloudu“ je proprietární jedinečná služba od konkrétního dodavatele. Souhlasím, že by to mělo fungovat jako ta elektřina, u které je jedno, zda ji beru od téhle firmy nebo od jiné, spotřebiče jsou kompatibilní. Ale bohužel tam ještě nejsme* a potrvá celkem dlouho, než tam budeme. Dneska se hodně firem snaží přesvědčit zákazníka, ať přenese svoje aplikace do jejich cloudu, zaváže se platit poplatky a už nikdy neodchází.

   Ad „klient bude platit pouze vas, tak potom jste PRO KONCOVEHO KLIENTA TEN CLOUD PRAVE VY.“

   Tady nesouhlasím. V takovém případě jsem v roli generálního dodavatele nebo systémového integrátora, ale ne poskytovatele cloudu.

   *) i když existují světlé výjimky, pro které je důležitá otevřenost, jsou tu i různé iniciativy a organizace… hodně je to podporované ze světa svobodného softwaru (když už cloud, tak otevřený).

 7. volani.webnode.cz

  Irsko?..

  Přijde složité a nepraktické.
  Co použít něco českého, levného s multihostingem?
  Jako třeba tohle:
  http://jabb.im/4bj
  http://jabb.im/4bk

  Sám se přiznám k tomu že jsem BFU/lama a používám webnode (pravda od roku 2007 moc nových funkcí opravdu nepřibylo) a statický web dělaný hlavně v kompozeru se složitějšími prvky odjinud.
  Vzhledem k tomu že často používám „možná archaický“ levý panel jako menu tak do pravého panelu cpu s oblibou všelijaké věci, jako galerie na rajčeti a podobně.. :)
  Blueboard a vsevjednom se starají o diskuze a podobné vylomeniny (ankety mají buď už na freehostingu a nebo taktéž to co jsem zmiňoval).
  Ještě se mi zdá zajímavý google sites, ale tam byl problém s doménou bez www na začátku.. :) na gug.cz to měli dělané přes hardlinky na jiném web serveru a přesměrované (pořád mi to vrtalo hlavou jak to udělali :D).
  Teda pokud se něco nezměnilo ten google sites jsem zkoušel tak rok dozadu..

  Také neívm co přímo nabízí wordpress jako služba a jaké to má omezení.. :)
  V češtině si toho o těchto věcech pro BFU moc nepíše.

  Velký problém s BFU a weby/blogy vidím také s RSS/atom čtečkami.. Není jich moc, natož kvalitních.

  pravednes, rssmonitor, google reader, Mozilla Thunderbird..
  Moc toho v češtině kvalitního opravdu není :(

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3569