Komentáře k článku

XULJet – vytváříme desktopové aplikace v JavaScriptu

Pokud používáte prohlížeč nebo poštovní klient od Mozilly, používáte XUL. XUL je totiž jazyk, v němž je popsáno vykreslování prvků uživatelského rozhraní – všechny tlačítka, panely, menu… V článku si ukážeme základy práce s tímto jazykem a jeden JavaScriptový framework, který vaši práci usnadní.

Zpět na článek

9 komentářů k článku XULJet – vytváříme desktopové aplikace v JavaScriptu:

 1. heptau

  XUL aplikace ve web prohlizeci

  Pokud se ve Firefoxu na strance about:config u polozky signed.applet­s.codebase_prin­cipal_support nastavi hodnota na true, potom se vyrazne rozsiri moznosti toho co Firefox webove XUL aplikaci dovoli (pred kazdou takovou operaci se predem zepta jestli prislusna stranka muze, pripadne je mozne to nechat zapamatovat).

 2. imploder

  Použití na webu

  Dá se nějak zařídit, aby XUL aplikace nejenom šla používat lokálně, ale i vzdáleně přes web, v běžném webovém prohlížeči (ne jenom Firefox)? Moje představa je taková, že bych udělal aplikaci, která by šla normálně nainstalovat a používat (ukládala by soubory atd. – prostě dělala to, co jí umožňuje XUL runtime) a kromě toho by se dala vystavit na web a používat jako webová aplikace. Se soubory by pracovala na serveru. Prostě XUL runtime by v takovém případě běžel na serveru a s uživatelem by komunikoval přes běžné HTML, kterému standardně prohliížeče rozumí.

  Dá se tohle s XULem udělat nebo je nějaká jiná možnost, jak udělat aplikaci, která může fungovat jako desktopová i jako webová? Hádám, že pokud to jde, tak javascript (jako jazyk, kterému prohlížeče rozumí) by byl na něco takového asi nejvhodnější.

  1. Pavel KřivánekAutor příspěvku

   Re: Použití na webu

   Ne, to dnes nejde. XUL se sice poměrně často používá i jinde než v produktech Mozilly a používá se třeba i pro popis GUI, které se ve finále zobrazuje pomocí HTML (viz třeba Ample SDK), ale že by si někdo dal tu práci a udělal to, o čem hovoříte, to se zatím nestalo.

   Pokud někdo něco takového potřebuje, je jednodušší udělat webovou aplikaci a mít lokálně nainstalovaný server.

   1. imploder

    Re: Použití na webu

    Díky za odpověď. Tak zatím teda ne. Připadá mi to jako dobrý nápad do budoucna, myslím, že javascript má výhodu především při propojení s webem, jinak jeho smysl na desktopu moc nevidím (je pomalý a jsou jiné jazyky jako třeba Python, ve kterých toho jde udělat podstatně víc a je pro ně dost knihoven).

     1. imploder

      Re: Použití na webu

      Aha, tak tam Javascript V8 (a kromě jednoho testu i TraceMonkey) vychází líp než Python. Myslel jsem, že je to naopak. Oproti javasriptu bez JIT to je asi propastný rozdíl.

 3. p.franc

  Remote XUL

  „Support for remote XUL has long been a potential security concern; support for it was disabled in Gecko 2.0 (Firefox 4 / Thunderbird 3.3). However, there is a whitelist that lets you specify sites that can still use remote XUL.“

  To aby se pak někdo nedivil, že mu to remote XUL ve FF 4.0 nefunguje.

  1. imploder

   Re: Remote XUL

   To, co jsem myslel já, bylo něco trochu jiného: že by XUL běžel na serveru. Něco jako když si pustím vzdálenou aplikaci přes X protokol (kterou si ale můžu nainstalovat i jako lokální), akorát že v prohlížeči.

  2. Pavel KřivánekAutor příspěvku

   Re: Remote XUL

   Typická Mozilla… Ani ta XUL Periodic Table na Firefoxu 4 nejede, pokud se nehodí na whitelist.

   XULRunner 2.0 zase vyžaduje chrome.manifest jinde než verze 1.9 a že by opravili chyby vykreslování na Linuxu, jako je neohraničování grouplist a nezobrazování ikonek u položek v menu, to ne…

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3377