Komentáře k článku

Zrychlete své webové aplikace s Memcached

V ére webových aplikácií pre tisíce, milióny či dokonca stovky miliónov užívateľov je výkon veľmi dôležitým aspektom často rozhodujúcim o ich úspechu či neúspechu. Cachovanie je jedna zo základných techník optimalizácie výkonu aplikácií. V tomto článku si predstavíme jeden z najpoužívanejších nástrojov pre cachovanie na strane servera – memcached.

Zpět na článek

17 komentářů k článku Zrychlete své webové aplikace s Memcached:

 1. Jens.cz

  Sdílený hosting

  Ten koncept je zajimavý, akorát jestli to chápu dobře, tak není možné to použít například na sdíleném hostingu s PHP, kde se každý uživatel může připojit na „localhost:11211“ a získat tak data (pokud trefí klíč) ostatních uživatelů?

  1. Aleš Roubíček

   Re: Sdílený hosting

   Memcached se hodí tam, kde máte aplikaci nasazenou na několika strojích, které potřebují mít synchronizovanou cache. V českém prostředí se málo kdy setkáte s potřebou něco jako distribuovanou cache nasadit…

   1. Jens.cz

    Re: Sdílený hosting

    Nemyslím že „V českém prostředí se málo kdy setkáte s potřebou něco jako distribuovanou cache nasadit“.

    Sám jsem pracoval na českém projektu, kde jedna LAMP aplikace bežela na čtyřech strojích a jednotlivé služby byly různě rozhozeny kvůli zátěži a my jsme řešili jak mezi sebou komunikovat. Memcached mohl ledacos vyřešit. Myslím že by se to dalo navíc použít na kešování stránek, kterou jsem dělali přes DB.

   2. jozefsevcik

    Re: Sdílený hosting

    Ano, shared hosting nie je prostredie, kde by sa memcached hodila, práve kvôli možnosti prístupu k cudzím „kľúčom“. Je to riešitelný scenár, ale rozhodne nie bežný pre nasadenie memcached.
    Inak ta cache nie je synchronizovaná v zmysle ‚mám X memcached inštancií, na každej sú identické kľúče‘, t.j. položky nie sú replikované.

  1. jozefsevcik

   Re: memcached na windows (i 64b)

   Sú to dosť čerstvé buildy (v podstate boli zostavené až po napísaní článku), každopádne je to veľmi pozitívny posun windows portu memcached.

  2. bbaron

   Re: memcached na windows (i 64b)

   1.4.4 sme mali nasadenu dva mesiace v live prevadzke a o potom zacala „blbnut“ – prestala posielat to, co mala v cache. boli sme nuteni sa vratit spa5 k 1.2.8
   nastastie pouzivame memcache v kombinacii s xcache, ktora bezi na lokalnych serveroch.
   takze najprv si data pytame z xcache a az potom z memcache. memcache predsa len potrebuje TPC spojenie a to pri velkom navale spomaluje ;-)

 2. daeltar

  Re: Zrychlete své webové aplikace s Memcached

  Rozhodně by bylo supr, kdyby někdo mohl napsat o nějakém českém nasazení.

    1. houska

     Re: Zrychlete své webové aplikace s Memcached

     na seznamu pouzivame krome memcached take membase (narozdil od memcached umi rozklad na vice serveru), pouziva se napr. pro ukladani „skla“ na chatu lide

  1. Blizzy

   Re: Zrychlete své webové aplikace s Memcached

   Myslím, že můžu prozradit, ze některé instance vyhledávače Jyxo (query – dotazovací část) využívají distribuovanou memcached. Použil jsem klientskou knihovnu libmemcached (C, C++).

 3. motyq

  redis

  Zajimavy v tomto ohledu je jeste redis – je to takovy „klon“ mezi mysql a memcachi. Tedy umi cachovat stejne jako memcache a zaroven je mozno udelat i nekolik slaves k jedne master…

 4. Ladislav Thon

  základní pravidlo optimalizace

  > základné pravidlo optimalizácie je optimalizovať aplikáciu všade tam, kde je to možné

  Základní pravidlo optimalizace je, když odhlédneme od klasického „nedělejte to“, optimalizovat úzká hrdla. Zoptimalizovat 10ms akci na 8ms je hezké, někdy dokonce úctyhodné, ale když brzí nějaká vteřinová, tak taky vysoce zbytečné.

  To teda jenom jako lehký doplněk, nic proti memcached.

  1. Jakub Suchy

   Re: základní pravidlo optimalizace

   Pro zacatecniky to urcite plati, nicmene Paretovo pravidlo neplati, kdyz uz tech 80 procent mate vyladeno :-)

  2. František Kučera

   Re: základní pravidlo optimalizace

   +1 Optimalizovat by se nemělo za každou cenu – někdy se tím spíš uškodí (např. se zhorší přehlednost kódu a celého systému, ztíží se práce budoucím vývojářům) – a to všechno jen kvůli těm „2ms“. Takže souhlas – optimalizovat úzká hrdla. A jen pokud z toho kouká nějaký měřitelný (!) a významný rozdíl – pokud je optimalizace zanedbatelná, nebo jen „cítíme“ že to tak bude rychlejší, je lepší neoptimalizovat (zejména pokud „optimalizace“ spočívá v psaní dalšího kódu nebo přidávání dalších komponent).

   P.S. nic proti Memcached, tenhle komentář je mimo téma…

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=3149