Mozilla Labs představují Bespin, online vývojové prostředí

Bespin je nový projekt, který včera představily Mozilla Labs. Jedná se o vývojové prostředí běžící ve webovém prohlížeči (resp. o textový editor podporující syntax highlighting a správu projektů napsaný jako klasická webová aplikace), jehož cílem je údajně přiblížit se kvalitám desktopových nástrojů. To je poměrně odvážné tvrzení, protože editory v desktopových nástrojích a la Visual Studio, Netbeans nebo Eclipse jsou na velmi pokročilé úrovni.

Výhodou webového řešení je pochopitelně funkčnost na každém počítači i bez nainstalovaných vývojářských nástrojů. Další výhodou je možnost týmové editace jednoho souboru. Zdrojový kód projektu je k dipozici pod MPL licencí.

Můžete si pustit úvodní video a vyzkoušet první demo (je nutná registrace). Bespin vypadá jako velmi ambiciózní, ale poměrně dobře nastartovaný a povedený projekt, ovšem implementace se zatím příliš omezila, spustíte jej totiž ve Firefoxu 3.x nebo nočním buildu Webkitu, na další prohlížeče jako je Internet Explorer, Opera nebo Chrome rovnou zapomeňte. To je poměrně hloupé a přesto, že se jedná o ukázkovou alfa verzi, v dnešní době vyspělých prohlížečů celkem nečekané.

Otázka na závěr: Dovedete si představit, že byste odložili desktopové vývojářské nástroje a prováděli veškerý vývoj online přímo v prohlížeči?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 21

Přehled komentářů

fireFox Vývoj v prohlížeči
Martin Hassman Re: Vývoj v prohlížeči
fireFox Re: Vývoj v prohlížeči
Stano.Lacko PHP Eclipse a vyvoj javascriptu
karf RE: Mozilla Labs představují Bespin, online vývojové prostředí
alblaho líbí se mi to
besh prohlizece
Martin Hassman Re: prohlizece
besh Re: prohlizece
Martin Hassman Re: prohlizece
besh Re: prohlizece
Martin Hassman Re: prohlizece
besh Re: prohlizece
Martin Hassman Re: prohlizece
besh Re: prohlizece
Martin Hassman Re: prohlizece
matell heroku
Jan Kodera to je skvělé
Petr VS 2010
Martin Hassman Re: VS 2010
Ginzel vi
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=503