Microsoft uvedl vlastní formát mobilních kódů Microsoft Tag

Mobilní kódy jsou technologie, která se pomalu ujímá i v České republice. Pokud máte novější mobilní telefon obsahující fotoaparát a příslušnou čtečku, stačí si daný kód vyfotit a můžete (podle druhu informace uložené v kódu) otevřít URL, kterou kód obsahuje nebo uložit textovou informaci do telefonu apod. Vzhledem k tomu, že klávesnice mobilních zařízení stále nedosahují potřebné kvality, jedná se o pohodlný a velmi příjemný způsob pro zadávání textových informací. S tím souvisí otázka formátu. Na trhu mobilních kódů se vyskytuje několik formátů, z nichž žádný není majoritní. Pokud chcete daný formát přečíst, musíte mít čtečku, která příslušný formát umí.

K TÉMATU: Budoucnost a současnost „čárových“ kódů pro mobily

Microsoft včera uvolnil vlastní formát Microsoft Tag k veřejnému použití. Existenci tohoto formátu Microsoft oznámil již před dvěma lety pod názvem Multicolor Bar Code. Zvláštností tohoto formátu je používání barev (prakticky všechny další formáty jsou černobílé), což mu umožní větší datovou kapacitu na jednotku plochy. Beta verze čtečky tohoto formátu je v tuto chvíli zdarma dostupná na adrese gettag.mobi. Více se o tomto formátu dozvíte na webu Microsoft Tag nebo v ukázkovém videu. Pokud si chcete takový kód vytvořit, musíte mít účet Windows Live ID.

Je důležité zmínit, že na rozdíl od většiny jiných formátů, data u Microsoft Tag nejsou uložena v samotném obrázku, ale na serveru. Čtečka z obrázku pouze zjistí kód, pomocí kterého si ze serveru stáhne příslušné informace. To umožňuje monitorování, jak jsou které kódy používány, případně kde (při instalaci čtečky může uživatel zasílání informací o své aktuální pozici zakázat).

Je otázkou, zda se tento formát ujme nebo dokonce stane tím hledaným majoritním formátem. Microsoft se dokázal od konkurence odlišit (ať již barevným provedením nebo nabízenými analytickými službami), komerčním subjektům se bude možné „sledování“ velmi líbit, je ale otázkou, zda se stejně tak bude líbit i uživatelům.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=405