Google Dart přichází

Google představil Dart, jazyk, který by měl přiblížit programování pro webový frontend znalostem programátorů, odchovaných C++/Javou. Přináší třídy, rozhraní, knihovny, typové anotace a další věci obvyklé v OOP jazycích, a svým zápisem připomíná C-like jazyky. Hello world s použitím třídy lze zapsat takto:

class HelloDartTest {
  static testMain() {
    print("Hello, Darter!");
  }
}
main() {
  HelloDartTest.testMain();
}

Překladač Dart může z tohoto kódu vytvořit JavaScriptovou reprezentaci, nebo jej může spouštět na serverovém VM.

Pokud tento kód přeložíte do JS bez dalších optimalizací, zjistíte, že výsledkem je 17259 řádků JS kódu. (Při snaze tento kód minifikovat pomocí online JS nástrojů se prohlížeč Firefox 7.0.1 po několika sekundách poroučel s hlášením o pádu – pozn.red.)

Zajímavá diskuse probíhá pod odkázaným příkladem – jednak se dozvíte, jak správně provést následné optimalizace a eliminace mrtvého kódu (výše uvedený překlad obsahuje velké množství knihovního kódu, který nebude použit), a pokud po ránu hledáte spíš rozptýlení, naleznete řadu obrázků a komentářů, které více či méně vtipně glosují číslovku 17259 („Achievment unlocked – 17259 lines Hello World“ či „Představte si, co by Dart dokázal ve 34528 řádcích? – Napsal by Hello World dvakrát!“)

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 9

Přehled komentářů

vlkoII 17k riadkov
Martin Malý Re: 17k riadkov
nikdo Re: 17k riadkov
sputnikone Re: 17k riadkov
vlkoII Re: 17k riadkov
Ladislav Thon Re: Google Dart přichází
Martin Malý Re: Google Dart přichází
PH Re: Google Dart přichází
sputnikone Zajímavé čtení
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2398