Google spustil projekt Native Client. Zajímavá technologie nebo se vrací doba ActiveX?

Google zveřejnil projekt Native Client, který má umožnit webovým aplikacím spouštět bezpečným způsobem (v sandboxu) nativní kód na straně webového prohlížeče. Kritikové projekt přirovnávají k ActiveX. Google celou technologii vyvíjí jako open source a má v plánu přesvědčit odbornou veřejnost o bezpečnosti tohoto projektu.

Uvolněná verze 0.1 podporuje prohlížeče Firefox, Safari, Opera a Google Chrome (Firefox 3 je podporován na Windows, Linuxu i Mac OS X, ostatní prohlížeče jen na Windows). Internet Explorer zatím podporován není. Google připouští, že první verze nemusí být ještě bezpečná, ale doufá, že se jí časem stane. Více najdete v poznámkách k vydání.

Zprovoznění projektu není zcela jednoduché (zatím rozhodně není vhodný pro běžné uživatele). Verze ke stažení pro Windows má 90 MB a její součástí je i gcc, cygwin a další knihovny používané pro běh Linux programů na Windows. U Googlu je tento přístup neobvyklý, zpravidla napřed zveřejňuje verzi pro Windows a teprve po té připravuje verzi pro Linux.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=314