Graceful degradation vs Progressive enhancement

Jde o dva blízké, ale svou filosofií odlišné přístupy, jak se webdesignér může vypořádat s různou úrovní podpory moderních webových standardů v prohlížečích. U strategie graceful degradation (lze přeložit např. jako pozvolné degradování) webdesigner navrhl design pro moderní (nejschopnější) prohlížeče a následně zajistil, aby dobře fungoval i v těch starších a méně schopných prohlížečích.

Strategie progressive enhancement (můžeme přeložit např. jako postupné vylepšování) na to jde opačně. Vychází z designu, který funguje všude (můžeme sem počítat už, aby stránka fungovala v prohlížečích, které kaskádové styly neumí vůbec, čili aby byla správně sémanticky nakódována) a postupně se přidávají modernější prvky. Prvně byla představena v roce 2003 v prezentaci na SXSW.

Nedávno vyšly na A List Apart dva články představující druhý ze způsobů: Understanding Progressive Enhancement a Progressive Enhancement with CSS.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=137