HTML.next aneb už se rozmýšlí, co přijde po HTML5?

Co bude po HTML5 zatím moc nevíme, ovšem W3C už v tuhle chvílí sbírá první myšlenky. Což není zas tak moc předčasné, ostatně většina „HTML5 novinek“ byla v nějaké podobně (alespoň orientační) navržena před cca 7 lety, ačkoliv se začínají používat až v posledních letech. Období mezi prvním nápadem a fungujícím i implementovaným standardem dovede být někdy velmi dlouhé.

První nápady se sbírají v rámci pracovní skupiny pro HTML a zatím se jedná spíše jen o nápady do další diskuse nikoliv o nějaká rozhodnutí o podobě dalšího standardu. Na stránce www.w3.org/html/wg/next/markup najdete přehled navrhovaných nových značek a atributů, kupříkladu atribut download u odkazu nebo značku <datagrid> (která měla původně být už v HTML5), a značku <element>,  která umožní vkládání „vlastních“ značek, aniž by byla porušena validita dokumentu (místo <mojeznacka> se vloží <element name=„mojeznacka“>, podrobněji viz popis Web Component).

Obecný přehled všech přijatých nápadů najdete na stránce www.w3.org/wiki/HTML/next. Považujte vše zatím pouze za sběr nápadů, dokud se na tom v budoucnu neshodnou výrobci prohlížečů a standardizátoři, zůstane jen u nerealizovaných nápadů, kterých okolo historie HTML leží stovky.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 3

Přehled komentářů

paranoiq element
Petr Pecháček Re: element
Čelo Re: element
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2668