Jak na screen reader Fire Vox ve Firefoxu

Fire Vox je open source hlasová čtečka do prohlížeče Firefox. Je dostupná pro Windows, Mac OS X i Linux. Radek Pavlíček s Romanem Kabelkou připravili návod, který vás provede základními funkcemi této čtečky.

Jak autoři tvrdí, ačkoliv se jedná o dobrou pomůcku, kvalit komerčních variant zatím nedosahuje: Na první dojem Fire Vox působí dojmem, že nejde o experiment a že jeho tvůrci to s jeho realizací myslí vážně. Přestože nevidomý uživatel by byl schopen stránky tímto způsobem číst, nejde o práci dvakrát pohodlnou a minimalistický seznam čtecích a navigačních příkazů by měl být přeci jen rozšířen a měla by být doplněna podpora chybějících funkcí pro čtení při editaci, čtení seznamu záložek atd.

Fire Vox může být velmi užitečný pro webdesignery na všech platformách: Fire Vox by mohl obstát také jako nástroj pro testování přístupnosti pro vývojáře, kteří si nemohou dovolit investovat do nákladného speciálního odečítacího software, který by nikdy nevyužili v plném rozsahu. Fire Vox se specializuje na prostředí webového prohlížeče Firefox, je zdarma a dovede odhalit největší prohřešky proti přístupnosti – zobrazí-li v menu elementů v podmenu obrázků místo popisku název souboru, jde nejspíše o absenci atributu alt, máme-li dlouhou stránku a v seznamu nadpisů není ani jeden, je též něco v nepořádku apod.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=344