Jaký je „bus faktor“ vašeho projektu?

Stejnou otázku klade Cal Evans na webu Zend Developers Zone. Autobusový faktor (Bus Factor) je míra závislosti projektu na informacích či znalostech, které má jeden či několik málo lidí. Název pochází ze známého rčení: „A co když vývojáře zítra porazí autobus?“ a je definován počtem klíčových vývojářů, jejichž odchod (a tím není myšlen jen odchod definitivní po sražení autobusem, ale např. změna práce, změna soukromých priorit, narození dítěte atd.) způsobí projektu vážné problémy, které vyústí pravděpodobně ve fatální konec. Jinými slovy – pokud váš projekt skončí odchodem jednoho klíčového člověka, máte velmi vysoký „bus faktor“.

Cal Evans upozorňuje, že tento problém se netýká jen open source (schválně, jaký je bus faktor Nette?) a naznačuje některé způsoby, jak vhodnou organizací práce snížit bus faktor na minimum.

Via PHP Developer

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 8

Přehled komentářů

PS Nette
paranoiq autobus?
Jakub Vrána NotORM
Jakub Vrána Bus faktor Zdrojáku
Martin Malý Re: Bus faktor Zdrojáku
vlastik Re: Bus faktor Zdrojáku
mirek Re: Bus faktor Zdrojáku
Štefan Matematická definice bus faktoru
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1889