JSXGraph: vektory na webu již dnes, nečekejte na IE9

JSXGraph je javascriptová knihovna, která vám umožní vektorové kreslení do stránek. Zaměřuje se na kreslení grafů a vizualizaci dat. Aby fungovala ve všech dnešních prohlížečích, používá pro svůj výstup jak SVG (ve všech prohlížečích kromě IE), tak VML (v IE). Jak knihovna funguje si můžete vyzkoušet na několika ukázkách.

Nejedná se o jedinou knihovnu takového druhu, knihovna Raphaël funguje velmi podobně. Je až s podivem, že podobné knihovny nezačaly masově vznikat a šířit se již před lety. Pokud by k tomu totiž došlo, tak se SVG na webu mohlo již dávno rozšířit podobně, jako se v posledních letech rozšířilo používání canvasu (které pro vykreslení v IE využívá také VML). Je navíc pravděpodobné, že IE9 bude podporu SVG obsahovat, což může být objevujícím se světlem na konci tunelu pro všechny, kdo na SVG již dávno resignovali, a mohlo by se stát motivací pro vznik rozumné implementace celého SVG (nebo alespoň rozumně velké podmnožiny SVG) ve VML. K povstání SVG z popela možná skutečně dojde.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=486