Mechanismus rozšíření pro Chrome byl poodhalen. Bude soupeřem rozšíření pro prohlížeč Firefox?

Google již delší čas slibuje přidat do prohlížeče Google Chrome podporu rozšíření. Spekuluje se, že představena budou letos v květnu. V dokumentaci prohlížeče již najdete náznaky, jak by mohl jejich mechanismus vypadat. Rozšíření by měla běžet ve vlastním procesu. Grafické rozhraní rozšíření bude tvořeno pomocí HTML (ostatně část grafického rozhraní Chrome je tak tvořena rovněž). Prohlížeč s rozšířeními komunikuje pomocí zpráv (z pohledu JavaScriptu se bude jednat o události).

K TÉMATU: Google Chrome: skrytá nastavení prohlížeče

Vývojáři Google Chrome mají před sebou vysokou laťku. Tou jsou rozšíření prohlížeče Firefox, jejichž mechanismus dosud nikdo nepřekonal. Podaří se to prohlížeči Chrome? Ze zmíněné dokumentace by se mohlo zdát, že nekopíruje slepě Firefox, ale snaží se nalézt jeho slabiny a těch využít:

  • Rozšíření Firefoxu mohou snadno zpomalit nebo zablokovat běh prohlížeče. Chrome tomu (alespoň částečně) zkouší předejít jejich umístěním do samostatného procesu.
  • Při tvorbě GUI rozšíření pro Firefox se musíte naučit XUL. To je sice velmi mocný jazyk, ale často jeho všechny možnosti vůbec nepotřebujete a jeho učení může být překážkou. U Chrome si vystačíte se obyčejným a známým HTML.
  • Rozšíření Firefoxu někdy zasahují ne vždy vhodným způsobem do samotného prohlížeče (můžou přepsat i některého jeho funkce), to se snadno může stát zdrojem problémů a konfliktů. Rozšíření prohlížeče Chrome budou mít k prohlížeči jen omezený přístup.

Stanou se tyto rozdíly strategickou výhodou Chrome? V květnu snad budeme moudřejší.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=478