Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Mechanismus rozšíření pro Chrome byl poodhalen. Bude soupeřem rozšíření pro prohlížeč Firefox?

Mechanismus rozšíření pro Chrome byl poodhalen. Bude soupeřem rozšíření pro prohlížeč Firefox?

Zprávičky Webdesign

Google již delší čas slibuje přidat do prohlížeče Google Chrome podporu rozšíření. Spekuluje se, že představena budou letos v květnu. V dokumentaci prohlížeče již najdete náznaky, jak by mohl jejich mechanismus vypadat. Rozšíření by měla běžet ve vlastním procesu. Grafické rozhraní rozšíření bude tvořeno pomocí HTML (ostatně část grafického rozhraní Chrome je tak tvořena rovněž). Prohlížeč s rozšířeními komunikuje pomocí zpráv (z pohledu JavaScriptu se bude jednat o události).

K TÉMATU: Google Chrome: skrytá nastavení prohlížeče

Vývojáři Google Chrome mají před sebou vysokou laťku. Tou jsou rozšíření prohlížeče Firefox, jejichž mechanismus dosud nikdo nepřekonal. Podaří se to prohlížeči Chrome? Ze zmíněné dokumentace by se mohlo zdát, že nekopíruje slepě Firefox, ale snaží se nalézt jeho slabiny a těch využít:

  • Rozšíření Firefoxu mohou snadno zpomalit nebo zablokovat běh prohlížeče. Chrome tomu (alespoň částečně) zkouší předejít jejich umístěním do samostatného procesu.
  • Při tvorbě GUI rozšíření pro Firefox se musíte naučit XUL. To je sice velmi mocný jazyk, ale často jeho všechny možnosti vůbec nepotřebujete a jeho učení může být překážkou. U Chrome si vystačíte se obyčejným a známým HTML.
  • Rozšíření Firefoxu někdy zasahují ne vždy vhodným způsobem do samotného prohlížeče (můžou přepsat i některého jeho funkce), to se snadno může stát zdrojem problémů a konfliktů. Rozšíření prohlížeče Chrome budou mít k prohlížeči jen omezený přístup.

Stanou se tyto rozdíly strategickou výhodou Chrome? V květnu snad budeme moudřejší.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.