Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Musíte znát angličtinu, abyste se stali programátorem?

Musíte znát angličtinu, abyste se stali programátorem?

Zprávičky Různé

Nálepky:

Malé zamyšlení na pátek. Scott Hanselman v článku Do you have to know English to be a Programmer? rozebírá, jak je pro programátora důležitá znalost angličtiny. Názory v článku jsou jistě zajímavé, najdeme v něm i jeden nemilosrdný tvrdící, že pokud anglicky neumíte, nemůžete se stát programátorem. Paradoxně, pokud anglicky neumíte, tak si odkazované zamýšlení vůbec nepřečtete.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pixy

Ach ten americký egocentrismus a světopupkismus… Já jsem programoval dobře 10 let předtím, než jsem se naučil anglicky (jsa bohužel ještě generace postižená ve škole ruštinou a nanejvýš němčinou, učil jsem se anglicky sám až někdy v půlce 90's). Jistě, naučil jsem se základní nezbytná slova, jako "while", "for", "goto 10" nebo "error", ale to se za znalost angličtiny považovat nedá. Program jsem by s to napsat jakýkoli, ale anglicky bych nerozuměl ani dětskou říkačku. Ale to byla před-internetová doba, dnes už je taková totální neznalost angličtiny u "člověka od počítačů" skoro nemyslitelná. Jazyk je výhoda, bezesporu, ovšem není to nezbytnost, dobrý programátor anglicky umět nemusí.

minority

Naprosto souhlasím. Programoval jsem už v době kdy jsem anglicky neuměl ani kváknout. Na druhou stranu je otázkou, jaký bych byl programátor kdybych začal programovat až v okamžiku kdy jsem se naučil anglicky. Asi webový :-))

luboskmetko

No pokial je dokumentacia dostupna v cestine tak nemusi, inak si to neviem predstavit bez znalosti anglictiny. Takisto komentare k programu vzdy pisem po anglicky, a nielen ked robim pre zahranicnych klientov, skratka taky kod sa mi zda univerzalnejsi s vacsou pridanou hodnotou.

Timy

Anglicky umím maximálně na úrovni čtení anglické dokumentace a zatím mi to stačilo. Samozřejmě by bylo lepší, kdybych si mohl plynule přečíst plno anglických článků věnujících se nějakému zajímavému tématu, o tom žádná, ale není to nezbytně nutné. Úplně bez znalosti angličtiny už by to asi moc nešlo, momentálně programuji v C# a největší zdroj je samozřejmě MSDN, v češtině se sem tam najde pár článků, ale nic světoborného (proč by se taky mělo něco světoborného najít, když to MSDN je, že…) a pak už asi programuji jen v Lispu a o tom jsem v češtině snad nejvíc napsal já 8-). Pokud se člověk smíří s tím, že se k němu novinky dostanou o pár týdnů později, nevidím v neznalosti angličtiny žádný zásadní problém (samozřejmě kromě té dokumentace — nevím jak jsou na tom ostatní manuály s lokalizací).

stačí

"Anglicky umím maximálně na úrovni čtení anglické dokumentace a zatím mi to stačilo."
Ono odjakživa stačila tzv. počítačová angličtina. Tj. dokumentace, nebo to na mě vyplivne nějakou anglickou hlášku (i několik vět klidně), a aniž bych uměl dát dohromady kloudnou anglickou větu nebo jakkoliv rozuměl mluvenýmu slovu, vim přesně, o co jde. Je k tomu ovšem nutný umět číst mezi řádky. Stejně tak neni problém jakýkoliv anglický IDE.
A je velikej rozdíl mezi umět dobře anglicky, a porozumět psanýmu textu. To první potřeba není, to druhý ano – tj. znát technická slovíčka a základní anglická spojení (zájmena, spojky… no prostě to, co se používá v kódu, nebo co se používá hodně).

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.