Noční buildy Firefoxu nesplňují Acid2 a nemůžou za to

Poslední noční buildy prohlížeče Firefox neprojdou testem Acid2. Známý smajlík je v nich zobrazený s červenou „krvácející“ bradou. Ovšem nejedná se o chybu Firefoxu, nýbrž o zajímavou změnu v poslední pracovní verzi specifikace CSS3, modulu Backgrounds and Borders.

Zatímco totiž v CSS2 můžete v hodnotě vlastnosti „background-color“ použít jen jednu barvu, v poslední editorské verzi CSS3 můžete vedle sebe použít i dvě hodnoty oddělené mezerou (pozn.: druhá barva slouží jako fallback a má být zobrazena právě a jen v případě, kdy selže nahrání obrázku, který byl pro dané pozadí definován). Jedná se o čerstvou novinku, v posledním veřejném návrhu CSS3 z loňského roku byla tato konstrukce ještě neplatná.

Několik let starý Acid2 s touto nedávno provedenou změnou pochopitelně nemohl počítat, a proto v něm najdeme konstrukci background: red pink, kterou měl prohlížeč dle CSS2 ignorovat.Noční verze Firefoxu ovšem implementují experimentální verzi CSS3, ve které je tato konstrukce platná, proto prohlížeč Firefox zobrazí bradu smajlíka správně dle CSS3, tj. červeně a testem Acid2 tak podle pravidel neprojde (skoro jakoby se jednalo zlomyslný vtípek standardizačního boha, který teď odkudsi s Olympu škodolibě sleduje, co s tím ti lidé dole provedou). Problém byl před několika dny nahlášen a je tak nejspíš jen otázkou času, než se vyřeší.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 5

Přehled komentářů

Pitel Fallback barva?
Martin Hassman Re: Fallback barva?
paranoiq Re: Fallback barva?
Martin Hassman Re: Fallback barva?
paranoiq Re: Fallback barva?
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=534