Opera 10 bude mít nový formát UA-stringu. Předejde tak chybné detekci

S vydáním prvních vývojových verzí Opery 10 byl koncem minulého roku odhalen závažný problém. Opera 10 je některými detekčními systémy rozpoznána jako Opera 1.0, následkem čehož je jí odmítnut přístup. Opera Software nemohla tento problém nechat bez povšimnutí, už jen proto, že se týká i řady významných webů (např. internetového bankovnictví). Opera problém vyřeší pomocí změny UA-stringu (jak nám na jaře naznačil v rozhovoru David Storey z Opera Software). Nový formát UA-stringu (řetězec, dle kterého probíhá detekce prohlížeče) vypadá následovně:


Opera/9.80 (Windows NT 5.1; U; cs) Presto/2.2.15 Version/10.00 

Pro srovnání stávající formát vypadá takto:


Opera/9.60 (Windows NT 5.1; U; cs) Presto/2.1.1 

Jak si můžete všimnout, Opera 10 se maskuje za Operu 9.8, což vyřeší problém s chybnou detekcí, a skutečné číslo verze umisťuje až na konec UA-stringu. Jedná se tak o další devalvaci UA-stringu, která probíhá již od počátku webu a zdá se, že ještě dlouho probíhat bude. (Pravděpodobně víte, že IE se dodnes maskuje za Mozillu řady 4, takový Chrome se pro změnu maskuje za Safari, které se maskuje za KHTML, které se maskuje za Gecko atd.). Paní Pohlová by nejspíš všechny ty UA-stringy zakázala. UA-stringy ovšem nejspíš budou devalvovat dál.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 1

Přehled komentářů

paranoiq 10 - ε
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=723