Použití A/B testování při webdesignu

A/B testování je jednou z možností, jak provádět uživatelské testy a získat snadno zpětnou vazbu. Na webové stránce změníte 1 parametr (např. barvu pozadí, tloušťku rámečku, text odkazu) a porovnáte, jak se chovají uživatelé, kterým se zobrazí stránka se změnou, s uživateli, kterým si zobrazila stránka beze změny (porovnání se může provést např. podle počtu kliknutí na daný odkaz apod.). Postupnou změnou parametrů se snažíte dosáhnout nejlepšího výsledku.

John Resig upozorňuje na projekt Genetify, který nabízí zajímavé demo A/B testování. Demo je jednoduché, začne být zajímavé, až když se podíváte na jeho zdrojový kód. Je postaveno na javascriptové knihovně, která má A/B testování na starosti. S její pomocí je tvorba A/B testů rutina (stačí správně nastavit názvy CSS tříd a knihovna se postará o jejich střídání). Detailnější rozbor najdete v Johnově článku Genetic A/B Testing with JavaScript.

Knihovna projektu Genetify není určena k veřejnému použití (a k jejímu použití by bylo zapotřebí mít i serverovou vyhodnocovací část aplikace), ale bude jistě inspirací pro každého, kdo by se chtěl A/B testováním vážně zabývat.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=274