Progressive enhancement s JavaScriptem

Progressive enhancement je technika, kterou si spojujeme spíš s designem a CSS než s programováním, ale i tam má své použití. Klasickým příkladem je využití JavaScriptu tak, aby rozšiřoval funkčnost stránky o některé možnosti (ale stránka přitom může fungovat i bez něho). Počet klientů s vypnutým JavaScriptem je ale nezanedbatelný – někteří jej vypínají na pomalých mobilních telefonech, jiní jej mají zakázaný pomocí NoScript a podobných bezpečnostních nástrojů, dalším vypíná JavaScript např. firemní politika. Je tedy na místě myslet i na ně.

Zajímavý koncept přináší Yahoo – ve své demonstraci ukazuje, jak pomocí Node.js a knihovny Express.js přenést ona „vylepšení“, jako je třeba třídění tabulek kliknutím na záhlaví atd. na stranu serveru, pokud klient nemá JavaScript povolen. Vtip tohoto řešení spočívá v tom, že je tak možné použít všechny možné JavaScriptové widgety tak jak jste zvyklí, jen se místo u klienta provádí nad DOM obrazem stránky na straně serveru. Můžete tak nabídnout „progressive enhancement“ funkce i uživatelům bez JavaScriptu.

Rozhodně to není univerzální a ready-made řešení, ale jako koncept to je přinejmenším zajímavé.

Zdroj: Ajaxian

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1612