Rails 3.1 s trochou kontroverze

Nová verze tohoto populárního frameworku přináší několik změn a rozšíření – do „základního balíku“ se dostaly nástroje jQuery, CoffeeScript (psali jsme na Zdrojáku) a Sass (předchůdce a inspirátor LESS). Peter Cooperčlánku na serveru RubyInside glosuje tyto změny a upozorňuje na kontroverzi, kterou vyvolaly. jQuery se stává hlavním JS nástrojem, Prototype bude „volitelně ke stažení“ – zde je přijetí takřka jednomyslné, protože knihovna Prototype zastarala a jQuery je de facto standard. V začlenění CoffeeScriptu nevidí nic špatného (JavaScript rozhodně není na ústupu a CoffeeScript je způsob, jak jej psát jednodušeji, navíc kořeny CfS jsou právě ve světě okolo Ruby), ani v začlenění Sass (i s ním lze stále používat čisté CSS, protože Sass je nadstavbou).

Největší kontroverzi ovšem vyvolalo rozhodnutí nastavit CoffeeScript jako výchozí jazyk – i když toto nastavení lze jednoduše „přenastavit“ a používat dál čistý JavaScript, vyvolalo to bouřlivou diskusi, v níž, jak upozorňuje autor článku, někteří diskutující „vyjadřovali své rozhořčení i obrázky“.

Rozhodnutí udělat z CoffeeScriptu předvybraný jazyk, i když s možností změnit tento výběr jedním nastavením, tedy narazilo na nesouhlas vývojářské obce a je zajímavé sledovat argumentaci obou stran sporu.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 5

Přehled komentářů

blizzboz Re: Rails 3.1 s trochou kontroverze
Jiří Knesl Re: Rails 3.1 s trochou kontroverze
Kepi Re: Rails 3.1 s trochou kontroverze
jod Re: Rails 3.1 s trochou kontroverze
Rubysta XML opravdu ne
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2124