Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Elixir a Erlang – meetup třetí úterý v měsíci

Elixir a Erlang – meetup třetí úterý v měsíci

Zprávičky Různé

Nálepky:

MeetUpová skupina prag.ex Elixir & Erlang in Prague pořádá v úterý 19. 6. další z řady svých meetupů. Tentokrát se bude hovořit na témata „Benchmarking in Elixir“ a „gen_udp/tcp a streamovani binarnich dat.” Těm z vás, kteří o jazyku Elixir ještě neslyšeli, můžu slíbit, že se máte na co těšit.

Elixir je zhruba 6 let starý funkcionální jazyk a jeho účel je vytvářet odolné systémy všech velikostí. Jeho síla je především v paralelním a souběžném zpracování. Počátky Elixiru jdou do doby, kdy měl jeden z přispěvatelů Ruby on Rails, José Valim, problémy se škálováním větších aplikací. Při hledání alternativ přečetl knihu „7 languages in 7 weeks“, v které ho zaujal jeden z nejstarších a osvědčených funkcionálních jazyků Erlang. Ten má velice specifickou syntaxi a jeho ekosystem není tak silný jako například v Ruby. José se proto rozhodl vytvořit nový jazyk postavený na silných základech Erlangu, a tak vznikl Elixir. Nyní, již po více jak 6 letech vývoje, můžeme Elixir považovat za stabilní programovací jazyk.

Elixir je dynamický, funkcionální jazyk s výborným toolingem, který mu mohou jiné jazyky závidět. Lze ho použít například pro velké distribuované systémy, kde beží mnoho, na sobě nezávislých, procesů (síla Erlangu a OTP). Pro vývoj webových aplikací, API (REST, GraphQL, Websockets) můžeme sáhnout po frameworku Phoenix. Elixir je v tuto chvíli stabilní a přidává příjemné fičury jako automatické formátování kódu. Dnes Elixir pomáhá stovkám, ne-li tisícům firmám po celém světě.

Zaujal vás Elixir? Přečtěte si o něm něco více v mých článcích na blogu, přidejte se do #prague v elixir-lang slacku nebo rovnou doražte na meetup v úterý 19. 6. v 19 hodin do  Blueberry, kde máme v plánu podívat na Benchmarking nebo gen_udp/tcp a diskutovat. Každý rok také probíhají konference Elixir Conf v Evropě a v USA, v Praze například LambdUp.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.