Trailmeme: Kudy jste došli k informaci?

Pokud řešíte nějaký problém a hledáte si informace na webu, postupujete často ze stránky na stránku, někdy sledujete odkazy i přes několik stránek, jindy si otevřete odkazů víc a spojujete si informace dohromady… Graficky lze vyjádřit takové procházení webem jako mindmapu. A právě takovou mindmapu pro stránky, které jste navštívili v rámci hledání nějakého problému, vytváří nový online nástroj Trailmeme.

Pomocí jednoduchého bookmarkletu (služba je zatím v beta stádiu, lze očekávat vytvoření pluginů) si označíte stránky, které jsou pro vás nějak významné při hledání řešení určitého problému. Tyto stránky si Trailmeme poznamená do zásobníku. Vy pak můžete z těchto poznačených stránek později vytvořit tzv. „trail“, tedy postup hledání nějaké informace. Můžete označit vztahy mezi stránkami, můžete k nim přidat komentář a můžete výsledný graf publikovat, takže si mohou stejnou cestu projít i ostatní.

Cesty (trails) mohou být např. velmi vhodným doplňkem učebních textů či odborných článků – viz např. komplexní trail o Pearl Harboru či SEO trail, nebo jednodušší trail o vytváření stránek na Facebooku. Vizualizace pomocí Trailmeme má proti prostému „seznamu doporučené literatury“ tu výhodu, že dokáže znázornit vztahy, tedy „co vychází z čeho“, a oproti mindmapě formou obrázku je živá – odkazy na stránky opravdu fungují a procházení je velmi názorné.

Velkou výhodou Trailmeme je to, že při vlastním hledání na webu nezdržuje o nic víc než ukládání stránek do bookmarků, a důležité body pro vlastní mapu tak vznikají vlastně „mimochodem“.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1424