12 komentářů k článku Začněte svůj HTML5 web v patnácti sekundách!:

 1. Naith_cz

  Dobrý start s HTML5 ?

  Chtěl bych se zeptat, zda tyto HTML5 generátory může někdo, kdo s nimi má zkušenost posoudit. Pracuji s XHTML a do styku s HTML5 jsem se moc nedostal. Proto se ptám, zda to není slepá ulička, nebo naopak, zda to skutečně ušetří práci.

  1. juraj

   Re: Dobrý start s HTML5 ?

   Tieto generátory sú samozrejme úplná zbytočnosť, ľudia nevedia, čo od dobroty vymýšľať, HTML5 je proste buzzword.

   1. Martin MalýAutor příspěvku

    Re: Dobrý start s HTML5 ?

    … k dokonalosti a zařazení do zlatého fondu Rezolutních Předpovědí tomu chybí už jen „za dva roky po HTML5 ani pes neštěkne, to zapadne, protože to nikdo nechce!“

    1. juraj

     Re: Dobrý start s HTML5 ?

     Ale to nikde netvrdím a ani nič nepredpovedám.
     Ja som za HTML5 rád. Najmä kvôli tomu, že je tu konečne špecifikácia, ktorá sa pozerá aj na skutočný web a fungovanie webových technológii v prehliadačoch.
     Ale treba sa pozrieť na to, či naozaj HTML5 prinieslo takú veľkú zmenu. Na väčšine webov, vrátane odkazovaného „Switch to HTML5“, vyzerá to HTML5 asi tak, že sa odmaže nepotrebná časť doctype a <div>y sa premenujú na nejaké sexi sémantické názvy. Tu HTML5 neznamená skutočný pokrok, ale buzzword.
     Vďaka bohu za prechod HTML na living standard. Slogan „Switch to HTML“ už neznie tak pokrokovo a možno za pár rokov webdizajnérov aj prejde to súťaženie, kto bude modernejší, tak ako ich prešlo nadšenie z toho vzrušujúceho Xka na začiatku každého názvu webovej technológie.

     1. blizzboz

      Re: Dobrý start s HTML5 ?

      „Ja som za HTML5 rád. Najmä kvôli tomu, že je tu konečne špecifikácia, ktorá sa pozerá aj na skutočný web a fungovanie webových technológii v prehliadačoch.“

      ja za HTML5 rád nie som. HTML5 je len neustále oživovanie mŕtvoly ktorá zomrela už koncom 90tych rokov. HTML vznikol ako formát na publikovanie textových dokumentov na internete, dnes sa tento formát znásilňuje na kde čo… pričom je absolútne nevhodný na vývoj webových aplikácií. v praxi prináša html5 iba problémy s kompatibilitou. keď sa povie budúcnosť webu

      tak si predstavím toto:

      http://volby.cas.sk/

      alebo toto:

      http://listen.grooveshark.com/

      ale určite nie toto:

      http://html5demos.com/two-videos

      1. Martin MalýAutor příspěvku

       Re: Dobrý start s HTML5 ?

       Mám pro vás špatnou zprávu: vývoj webu jde cestou HTML(5) a dalších cca 10 let půjde mainstream přesně tímto směrem. Na obzoru není nic, co by tento směr vývoje mohlo reálně zvrátit; možná konkurence zůstává marginální. Ale určitě byste měl tvůrcům prohlížečů, vývojářům a světu vůbec říct, že to dělají špatně, třeba to jen nevědí…

       1. blizzboz

        Re: Dobrý start s HTML5 ?

        10 rokov je v IT príliš dlhá doba na to aby sa dali robiť takéto predpovede. Ale je kľudne možné že HTML5 sa udrží pri živote ešte aj ďalších 10 rokov. Trošku mi to pripomína doby vývoja pre MS-DOS v čase keď už existovalo Windows NT. Vývojári proste mali problém prejsť na progresívnejšie technológie pretože sa naučili Turobo Vision.

      2. MCZ

       Re: Dobrý start s HTML5 ?

       Moc nechápu to vaše finální srovnání s odkazy. Zdá se mi, že poukazujete na obsah, přitom v demu jde čistě o formu. Podobné srovnání působí každopádně demagogicky – snad ke každé technologii se dá nalézt tahkle „podřadné“ použití (kočičky, štěňátka…) a pak se jí z vysoka vysmát, že…

       Jinak tyhle „generátory“ jsou samozřejmě opravdu spíše k ničemu než k něčemu (v podstatě jde o kompilace must/should-have knihoven) a vzhledem ke statické podobě se hodí leda tak na nějaký prototyp a to kdo ví jestli vůbec. A HTML5 je ohromný buzzword. A většina lidí ani neví, co přesně znamená (sám někdy také tápu). Ále…

       Oživování mrtvoly? To by HTML muselo skutečně umřít. A umřelo? Jsou supervalidní XHTML weby odesílány jako application/xhtml+xml? Jsem naopak rád, že XHTML (2) skutečně umřelo – jestli se to vůbec dá říct (nejdříve by totiž muselo ožít).

       1. blizzboz

        Re: Dobrý start s HTML5 ?

        tie odkazy poukazujú rozdiel medzi RIA a HTML5 hlavný rozdiel je v možnostiach, v user eXperience a v ovládaní(RIA sa ovládajú podobne dobre ako desktopové aplikácie).

        keď sme už pri tých mŕtvolách tak XHTML je tiež len HTML reinkarnované do XML syntaxe. ani XHTML ani HTML5 neprinesie do vývoja webu žiadnu podstatnú zmenu.

 2. Naith_cz

  Poděkování

  Takže děkuji všem, co jste přispěli do diskuze. Díky Vašim fundovaným názorům a nezanedbatelné praxi s nimi mám konečně jasno, zda jsou tyto nástroje užitečné.

  1. Martin MalýAutor příspěvku

   Re: Poděkování

   Omlouvám se. Naše redakční politika neumožňuje ponechat pouze ty názory, které mají smysl, a ty ostatní, jejichž autoři nevědí, ale je jim to jasné, mazat.

   S užitečností podobných nástrojů to máte tak: Pro zkušeného kodéra jsou dobré leda tak k tomu, aby se kouknul na výsledek, jak to dělají jiní, a možná se inspiroval. Ale zkušený kodér hlavně má něco podobného, jen ne jako online službu, ale jako archiv na disku. :)

   Já je občas použiju, když dělám nějakou jednostránkovou demonstraci – nemusím řešit CSS reset, nemusím psát kostru dokumentu, stahovat aktuální jQuery, to už mám hotové, jen otevřu a píšu obsah. Jenže já jsem zastánce a milovník rychlého prototypování a myslím si, že pokud tyto práce (tj. vytvoření struktury adresářů a základních souborů) může udělat stroj, tak ať je za mne udělá stroj. Někteří mají rádi „ruční práci“ nebo jsou přesvědčeni, že to sami udělají nejlíp; těm je podobný generátor k ničemu.

   1. Naith_cz

    Re: Poděkování

    Děkuji za odpověď. Taky se omlouvám, jen mě přemohla frustrace z diskuzí. Je mnohde hodně odpovědí, ale když se člověk podívá oč jde, tak je to z části nadávání autorovi za chybu, další část za neaktuálnost, další skupina hájí/bojuje proti technologii a jen malý zbyteček řeší věc k tématu.

    HTML5 tady prostě je a tak se s tím musíme nějak poprat. Jelikož IE7,8 mají problémy s nějakými tagy (jak jsem psal, dostal jsem se k tomu jen zběžně), tak jsem si říkal, že by ta kostra mohla být užitečná a časem to upravím a z optimalizuji, podle toho, jak se to bude dál vyvíjet. Podobně jsem to udělal i s XHTML. Jinak s mám na rychlé prototypování stejný názor. Děkuji za informaci a pěkný den.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1999