Jak vkročily prohlížeče do roku 2009

Chcete vědět, jak se vyvíjel podíl prohlížečů za posledních několik měsíců v České republice? Google Chrome roste, Safari klesá. Firefox 3 se nejspíš již brzy stane nejpoužívanějším prohlížečem (dosud jím byl Internet Explorer 7). Opera má uživatele věrné, ale neumí si dost dobře získat další.

Seriál: Válka prohlížečů (2 díly)

  1. Podíl prohlížečů za září a říjen: Jak nastoupil Google Chrome 13.11.2008
  2. Jak vkročily prohlížeče do roku 2009 16.1.2009

minulém článku o podílech prohlížečů v České republice jsme zanechali klesající IE6 (pro mnohé pomaleji, než by si přáli), vedle něj rostoucí IE7, rostoucí Firefox a také stagnujícího nováčka Google Chrome. Jak si vedly prohlížeče začátkem zimy? A jak vstoupili do roku nového?

Statistiky na přelomu roku ovšem musíme brát velmi opatrně. Proč? Protože o svátcích jsou lidé na dovolené nebo slaví a řada z nich nesurfuje po internetu. Statistiky v tomto období se tak blíží více hodnotám, které vídáváme o víkendech, tj. Firefox a Opera plus, Internet Explorer mínus (víkendové výkyvy jste ostatně mohli vidět již v minulém článku). Proto jsme do našeho přehledu zahrnuli i polovinu ledna (přesněji 1. – 14. ledna), abychom viděli, jak se sváteční stav prohlížečů pomalu vrací do normálu a abychom se tak vyhnuli ukvapeným závěrům.

Google Chrome opět roste

Graf podílu Google Chrome

Během října prohlížeč Google Chrome stagnoval na hodnotě 0,55 %. Ovšem již během listopadu začal jeho pomalý růst (dvoudenní výkyvy v grafu opět znamenají víkendová maxima), který začátkem prosince ještě zesílil (11. prosince vyšla ostrá verze 1.0).

Růst v druhé polovině prosince nebudeme příliš komentovat (tam se projevuje zmíněné období svátků), a během ledna má Google Chrome okolo 1 %. Jak bude jeho růst pokračovat, není z grafu zatím jisté, to se ukáže během několika týdnů. (Na první pohled graf sice jakoby vypadá, že se podíl Google Chrome ke konci již ustálil – až na víkendová maxima –  ale nenechte se zmýlit, je to jen iluze způsobená jeho zvýšeným podílem během svátků.)

V tomto článku vycházíme ze statistik služby NAVRCHOLU.cz. Na tvorbě metodiky měření se podílela společnost Factum Invenio a do statistik bylo zahrnuto téměř 25 tisíc webů. Prohlížeče jsou rozpoznávány dle hlavičky User-Agent v přístupech na měřené weby a následným porovnáváním získané hodnoty s databází známých prohlížečů, která obsahuje 2 005 položek, rozčleněných do 410 skupin a 94 rodin.

Internet Explorer 8 si ukrajuje první desetiny procenta

Graf podílu Internet Exploreru 8

Také beta verze Internet Exploreru 8 se na českém internetu začíná pomalu objevovat. Byť ji zatím budou používat spíše jen uživatelé-průkopníci (včetně těch, kteří zkoušejí beta verzi Windows 7) nebo webdesigneři testující své weby. Podíl IE8 pomalu roste (byť zanedbatelně ve srovnání s Google Chrome) a během ledna dosahuje hranice půl procenta. Zatím mizivá hodnota, ale jeho chvíle ještě přijde.

Souboj gigantů

Graf podílu Internet Exploreru a Firefoxu

Situaci na poli majoritních prohlížečů si nemůžeme nechat uniknout. Oproti předchozím prohlížečům jsou zde jasně zřetelné víkendové výkyvy držící se jednoduchého pravidla: Firefox nahoru, Internet Explorer dolů. Pozornější si v levé části grafu všimnou 17. listopadu, kdy byl prodloužený víkend.

Zatímco ještě v říjnu se Firefox 3 předháněl s klesajícím IE6, tak již během listopadu jej nechal za sebou a nyní se začíná předhánět s IE7. Chybí málo a Firefox 3 se stane nejpoužívanějším prohlížečem v České republice.

Průběh podílu IE7 ovšem dostává zajímavý obrat. Zatímco ještě v říjnu IE7 pomalu rostl, nyní začíná stagnovat a při pohledu na lednový návrat můžeme mít pocit, jakoby už už začínal klesat. Že by IE7 již dosáhl svého vrcholu? To s jistotou dokážeme potvrdil až za několik týdnů, což si jistojistě nenecháme ujít v dalším pokračování našeho seriálu.

Webdesignery pravděpodobně nepotěší, že podíl klesajícího IE6 je stále veliký a na většině webů pravděpodobně stále ještě nezanedbatelný.

Pozorovatelný je i zrychlující se pokles Firefoxu 2, na kterém bude mít podíl prosincová aktualizace, která uživatelům Firefoxu 2 nabízí Firefox 3.

Stagnující Opera

Graf podílu Opery

Opera téměř neroste. Pokud srovnáte současný graf s grafem za září a říjen, najdete nárůst slabé desetiny procenta. Má své věrné uživatele, kteří se jí drží, ale jen obtížně získává uživatele nové. Uvidíme, zda se situace v tomto roce změní.

Klesající Safari

Graf podílu Safari

Podíl Safari v České republice nekompromisně klesá. Tento fakt nás samotné překvapil (přece jen prodej iPhone i Maců se u nás nemá špatně). Nabízí se vysvětlení, že vývojáři, kteří na Windows měli nainstalované Safari kvůli testování stránek, pomalu přechází na Google Chrome, které má stejné jádro (WebKit). Ale k tomu nemáme bližší podklady. Proto na tento výsledek zatím jen nevěřícně zíráme (stejně jako řada čtenářů) a doufáme, že do příště poodhalíme, proč by tomu tak mohlo být.

A nyní nasadíme lupu

Graf podílu tak minoritních prohlížečů, že na ně musíme mít lupu

Svět prohlížečů, na jejichž pozorování jsme si „museli vzít lupu“, protože je celý potopený pod hranicí 1 %, není příliš zajímavý. Historické relikty Firefox 1.5 i Firefox 1 klesají a stejně tak i IE5.x. Podobně také Opera 8. Na druhou stranu Mozilla Suite vypadá jako držák, se kterým se uživatelé nechtějí za žádnou cenu rozloučit.

Podíly prohlížečů dostupné pod Creative Commons

Data, která jsme použili v článku pro tvorbu jednotlivých grafů, jsou veřejně dostupná pod Creative Commons licencí (konkrétně pod NonCommercial ShareAlike verze 3). Pokud se zajímáte o podíl prohlížečů v České republice, můžete si tato data stáhnout a použít je k vlastní analýze. Licence vám umožňuje použít tato data pro nekomerční účely, případně je dále pod stejnou licencí šířit, pokud uvedete jejich zdroj.

Závěr

A to je z dnešního dílu našeho nekonečného seriálu o Válce prohlížečů vše. Jak už to mezi prohlížeči bývá, nový přichází, starý odchází, jeden nabyl, druhý pozbyl, a ten kdo zůstává, je jen a pouze uživatel.

Jaký si myslíte, že bude další průběh? Začne IE7 klesat? Kdy se stane Firefox 3 nejpoužívanějším prohlížečem v ČR? Již v lednu, únoru nebo až v březnu? Poroste Google Chrome i nadále?

Jaký prohlížeč používáte?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 53

Přehled komentářů

kokost RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Petr RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
kokost RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
D.A.Tiger RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Petr RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Ifo RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
tommyq RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Sten RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Petr RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
DevelX RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
BlackRider RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
Solar Energy RE: Jak vkročily prohlížeče do roku 2009
ToM Safari
Anonym Re: Safari
Martin Hassman Re: Safari
ToM Re: Safari
Martin Hassman Re: Safari
ToM Re: Safari
Kaacz mozilla-like vs MSIE
Martin Hassman Re: mozilla-like vs MSIE
JFK Re: mozilla-like vs MSIE
Martin Hassman Re: mozilla-like vs MSIE
peca Re: mozilla-like vs MSIE
HLuPaCeK Opera??
Martin Hassman Re: Opera??
Anonym Re: Opera??
ZdenekJi Re: Opera??
vain Re: Opera??
ZdenekJi Re: Opera??
vain Re: Opera??
ZdenekJi Re: Opera??
vain Re: Opera??
soudce mahagon Re: Opera??
ondra hrozný grafy
Martin Hassman Re: hrozný grafy
petr_p Re: hrozný grafy
Timy Re: hrozný grafy
Martin Hassman Re: hrozný grafy
Timy Re: hrozný grafy
arnolt Re: hrozný grafy
Pavel Cvrček Re: hrozný grafy
Karell Re: hrozný grafy
Martin Hassman Re: hrozný grafy
michal_ Re: hrozný grafy
iq Dotaz na počet webů NAVRCHOLU.cz
Martin Hassman Re: Dotaz na počet webů NAVRCHOLU.cz
Zbynek Mozilla Suite - SeaMonkey
Martin Hassman Re: Mozilla Suite - SeaMonkey
Zbynek Re: Mozilla Suite - SeaMonkey
Martin Hassman Re: Mozilla Suite - SeaMonkey
Jakuje Anketa - podíl
joejoe za cely rok
Martin Hassman Re: za cely rok
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2916