Kódujme sémanticky s mikroformáty: úvod

Mikroformáty (anglicky microformats nebo µf) umožňují vkládat strojově čitelné informace přímo do (X)HTML kódu vašich webových stránek a aplikací. V dnešním úvodním článku do seriálu o používání mikroformátů si představíme, k čemu mikroformáty slouží a vyjmenujeme si hlavní z nich.

Seriál: Kódujme sémanticky s mikroformáty (11 dílů)

 1. Kódujme sémanticky s mikroformáty: úvod 15.10.2008
 2. Kódujme sémanticky s mikroformáty: 1. část – rel 22.10.2008
 3. Kódujme sémanticky s mikroformáty: 2. část – XFN 29.10.2008
 4. Kódujme sémanticky s mikroformáty: 3. část – hCard 5.11.2008
 5. Kódujme sémanticky s mikroformáty: hCard (dokončení) 12.11.2008
 6. Kódujme sémanticky s mikroformáty: 4. část – hCalendar 19.11.2008
 7. Kódujme sémanticky s mikroformáty: hCalendar (dokončení) 26.11.2008
 8. Kódujme sémanticky s mikroformáty: hAtom 3.12.2008
 9. Kódujme sémanticky s mikroformáty: hResume 10.12.2008
 10. Kódujme sémanticky s mikroformáty: náměty a problémy 17.12.2008
 11. Kódujeme sémanticky s Mikroformáty: Value Class Pattern 2.12.2009

Dnešním článkem začíná několikadílný seriál zabývající se základy používání mikroformátů. Celý seriál je překladem anglického originálu, který na svém blogu A Blog Not Limited vydává webdesignerka Emily Lewis.

Jsem organizátorka s občas frustrující potřebou dávat pozor i na ty nejmenší detaily.

Je to vidět u mě doma. Moje sbírka 500 DVD je abecedně srovnána, stejně jako zbytky mé sbírky CD. Strávila jsem hodiny v iTunes přiřazováním žánrů ke skladbám (protože ty standardní pro mě prostě nejsou dost dobré) a vytvářením playlistů pro 10 000+ písní. Mé knihy jsou organizovány dle žánru. Moje šatní skříň a záchod vypadají pořád jako nové. To jsem prostě já.

Tato „vada“ mé osobnosti se také projevuje v mých webdesignérských pracích, které jsou validní, sémantické a (většinou) řádně okomentované. A je to také jeden z důvodů, proč miluji to, čím se živím.

Ruční kódování XHTML a CSS vyžaduje organizaci a plánování, zvláště pokud to chcete dělat pořádně. Navíc dodržování webových standardů vyžaduje dávat dobrý pozor na detaily, hlavně co se sémantiky týče.

To je důvod, proč jsem se zbláznila do mikroformátů.

Logo mikroformátů

Co jsou to mikroformáty?

Zkráceně, mikroformáty je souhrnné označení pro jednoduché, otevřené datové formáty, které jsou postaveny na existujících standardech pro kódování a značení informací. Designeři a vývojáři používají mikroformáty pro přidání struktury a významu textům na webových stránkách tím, že přidávají metadata a další atributy do existujících (X)HTML značek.

Jak vypadají?

Jednoduchý příklad mikroformátu (ačkoli jednoduché jsou vlastně všechny již svým návrhem) je rel atribut pro odkazy ( <a>):

<a href="http://www.ablognotlimited.com/" rel="home">A Blog Not Limited</a> 

Výše uvedený kód odkazu obsahuje rel="home", který ukazuje, že odkazovaná stránka je domovská stránka webu. To do odkazu přidává trošku více struktury a významu za pomoci již existujících značek a atributů.

Ale tento článek není kompletní vysvětlení, co jsou to mikroformáty. Pokud o nich potřebujete získat více informací, navštivte microformats.org nebo Wikipedii. (Pozn. překladatele: Pro více informací v českém jazyce můžete navštívit kupříkladu microformats.cz.)

Takže o čem je tento článek?

Od té doby co jsem začala vyvíjet A Blog Not Limited, jsem našla několik mikroformátů, které jsem chtěla použít ve svém kódu:

Chtěla jsem se s vámi podělit o příklady, jak jsem já osobně mikroformáty implementovala. Jenže jak jsem psala tento článek, uvědomila jsem si, že je mnohem delší, než jsem původně předpokládala. Ale nechtělo se mi nic vypustit.

Proto jsem se rozhodla rozdělit článek na několik dílů a udělat z něj seriál o tom, jak jsem implementovala mikroformáty na svém blogu. Tento úvodní článek slouží jen jako úvod do seriálu a základní představení mikroformátů.

Co očekávat?

Každý článek v seriálu Kódujme sémanticky s mikroformáty bude pokrývat nějaký mikroformát, který jsem se rozhodla použít na svém blogu. Součástí budou ukázky kódu, vysvětlení použitých značek a atributů a výhody plynoucí z používání daného mikroformátu.

Nemám naplánováno, kdy budou jednotlivé díly vycházet, ale doufám, že budu zvládat publikovat jeden každý týden. (Pozn. překladatele: Překlady na Zdrojáku budou vycházet pravidelně každou středu.)

Takže, co bude dál?

Další díl bude obsahovat podrobné informace o vztazích určených odkazy, včetně rel-home, rel-me, rel-tag a rel-licence.

Tento článek je překladem textu Getting Semantic With Microformats, Introduction, jehož autorkou je Emily Lewis.

Komentáře: 14

Přehled komentářů

iguana007 Microformats.cz
Martin Hassman Re: Microformats.cz
shMoula Preklady
Martin Hassman Re: Preklady
Catch Re: Preklady
Martin Hassman Re: Preklady
Brbla Re: Preklady
pixy Re: Preklady
Anonym Re: Preklady
MF Zobrazování mikroformátů
Martin Hassman Re: Zobrazování mikroformátů
Anonym Re: Zobrazování mikroformátů
HudsonStan hCard UTF-8 a outlook
Martin Hassman Re: hCard UTF-8 a outlook
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2838