MIX09 aneb jak vypadá příští web od Microsoftu

Jak vypadá nadílka technologií, které nedávno představil Microsoft na konferenci MIX? Co přináší nový Silverlight? Jak je to s podporou standardů v Internet Exploreru 8? O těchto a dalších novinkách jako je ASP.NET MVC 1.0, Expression Blend 3 nebo Expression Web SuperPreview je tento článek.

Na březnové konferenci MIX09 v Las Vegas představil Microsoft některé své nové produkty. Konferenci MIX pořádá Microsoft od roku 2006 a zaměřuje se v ní na webové technologie ze své dílny.

K zamyšlení stojí již podtitulek konference „The Next Web Now“. Vývojáři i odborníci se mezi sebou přou, co ještě je a co již není web. Jsou Flash a Silverlight stále ještě webem, nebo se jedná o „cizí“ technologie, jen shodou okolností používané na webu? Nechme odborníky, ať si diskutují, a podívejme se, co tvrdí Microsoft. Ten totiž nejenže považuje Silverlight za součást webu, ale dokonce ho považuje za web příští generace. The Next Web Now. Vzpomeňte na tento fakt, kdykoliv bude Microsoft používat termín „webové technologie“.

Silverlight 3 beta

Hlavním tématem bylo uvedení první beta verze třetí generace Silverlightu, kterému byl také věnován největší prostor z celé konference. Je vidět, že Microsoft v Silverlightu vidí velkou příležitost.

Silverlight 3 obsahuje řadu nových komponent pro tvorbu grafického rozhraní aplikací, umí přehrávat videa v high definition formátu (H.264), využívat akcelerace grafických karet. Podpoře médií byla zřejmě věnována velká pozornost, Silverlight zvládne i během přehrávání upravovat video streamy, aplikovat na ně filtry apod.

Silverlight na MIXu

Aplikace v Silverlightu 3 se dokáže vypořádat i s některými kritizovanými nedostatky týkajícími se „newebového“ ovládání, např. s podporou tlačítka back v prohlížeči a tzv. deep linkingem (URL vedoucí na konkrétní místo/dialog uvnitř aplikace); k obojímu se používá část URL za znakem „#“ běžně přezdívaná „kotva“.

Novinkou je možnost nainstalovat aplikaci lokálně a pouštět ji přímo z desktopu. Další zajímavostí je možnost komunikace mezi několika silverlightími aplikacemi běžícími na jednom stroji. A to bez ohledu na prohlížeč, ve kterém běží. Pokud máte aplikaci otevřenou v jednom prohlížeči a její druhou instanci v druhém prohlížeči, jsou schopné pomocí zpráv spolu komunikovat. Toho využil i Joe Stegman, když během své přednášky spolu nechal hrát prohlížeč Firefox s prohlížečem Google Chrome šachy.

Šachy mezi prohlížeči Google Chrome a Mozilla Firefox

Pro zájemce jsme připravili článek Představení Silverlightu 3 beta 1 obsahující detailní přehled všech novinek. Zajímavé je, že i přes větší počet funkcí je instalace menší (o 40kB) než u Silverlightu 2.

Kdo jsou konkurenti Silverlightu? V tuto chvíli určitě dva. Tím prvním je Flash, který má nekompromisní dominanci na trhu. Druhým, na první pohled méně vážným, konkurentem Silverlightu jsou webové technologie jako takové, které (zejména v rámci přicházejícího HTML5) přináší zajímavé novinky (ať již canvas, podporu médií nebo lokální úložiště), při jejichž rozšíření by Flash ani Silverlight v některých případech nebyly vůbec potřeba.

Na novinkách Silverlightu 3 je vidět, že se snaží s oběma konkurenty vyrovnat, ať již v podpoře médií (ve které je na webu stále králem Flash) nebo ve využití možností webového prohlížeče (které klasické webové aplikace již dávno mají). Silverlight je zatím stále v závěsu. Není divu, jde o mladý produkt. Zatímco Flash je na webu již třináctým rokem, Silverlight se objevil teprve před dvěma lety a o své místo jak na počítačích uživatelů, tak mezi technologiemi vývojářů bude muset ještě hodně bojovat.

Novinky na MIXu

ASP.NET MVC 1.0

ASP.NET MVC je zajímavou variantou k ASP.NET Web Forms, což byl dosud jediný oficiální framework pro ASP.NET. Vývojáři se mezi sebou přou, který z přístupů je lepší. Přístup Web Forms je podobný vývoji desktopových aplikací (a vývojáři desktopových aplikací jej budou mít zřejmě raději), ASP.NET MVC se více blíží přístupu, který dnes najdeme v řadě webových frameworků (např. Ruby on Rails). Na MIXu bylo oznámeno vydání první stabilní verze ASP.NET MVC jako open source (pod Microsoft Public License). Více o vydání píše Scott Guthrie (vice prezident pro vývoj v Microsoftu).

Internet Explorer 8

Webdesignery dlouho očekávané vydání prohlížeče s největším podílem na trhu se neslo ve stínu ostatních technologií. Je vidět, že IE v žádném případě není vlajkovou lodí Microsoftu. Tou je spíše Silverlight a další zde zmíněné technologie. Naši webdesigneři a čtenáři to pravděpodobně budou vnímat přesně naopak (počet zájemců o Silverlight bude jen zlomkem počtu zájemců o IE8).

Vydání předchozí sedmé verze Internet Exploreru se nesetkalo s velký úspěchem a propad IE na trhu prohlížečů výrazně nezastavilo. Hlavní příčinou byl podle všeho nedostatek času, který vývojáři na vytvoření IE7 dostali. Sedmá verze IE tak byla spíše rychle zazáplatovaným IE6, což webdesignery nemohlo příliš nadchnout.

Představení IE8 na MIXu

Při vývoji IE8 vývojáři ztracený čas snad konečně dohnali. A jedná se – od přerušení vývoje Internet Exploreru po verzi IE6 – o první vydání Internet Exploreru, se kterým může být Microsoft i vývojáři IE spokojeni. Při srovnání s dalšími prohlížeči je IE sice stále ještě pozadu, ale je nutné podotknout, že se mu jejich náskok daří snižovat. Při zachování této rychlosti by vydání IE9 mohlo být přibližně na stejné úrovni nebo už jen nepatrně pozadu za ostatními prohlížeči.

IE8 se dočkal nového renderovacího jádra (původní jádro si s sebou rovněž nese – používá se v kompatibilních módech), což mu umožnilo nejen větší pokrok v podpoře standardů, ale čisté nové jádro se jistě vyplatí i při vývoji dalších verzí IE a soutěžení s konkurencí. Byla to jistě dobrá investice do budoucna.

Představení IE8 na MIXu

Má IE8 nejlepší podporu CSS2.1 mezi prohlížeči?

IE8 se nechlubí pouze lepší podporou standardů, ale Microsoft tvrdí, že IE8 má nejlepší podporu kaskádových stylů úrovně 2.1 mezi všemi stávajícími prohlížeči. Microsoft připravil 7201 testů, které testují podporu CSS2.1 v proh­lížečích, a které zveřejnil a nabídl W3C do jejich oficiální testovací sady (počet stávajících testů činil necelou tisícovku, tímto dárkem by se tedy počet zněkolikanásobil).

Pro mladší webdesignery je představa, že by měl IE nejlepší podporu kaskádových stylů (libovolné úrovně) možná nepředstavitelná, ale ti starší pamatují, že to byl právě Internet Explorer, kdo měl jako první rozumnou podporu kaskádových stylů (vývojáři Netscape byli ke kaskádovým stylům zpočátku velmi skeptičtí), ostatně CSS Gallery z 90. let s příklady pro Internet Explorer 3 stále ještě existuje.

Vrátil se tedy IE mezi přední prohlížeče s podporou kaskádových stylů? Na to není jednoznačná odpověď. I pokud bychom pominuli CSS3, v jejich podpoře (byť často zatím nedokončených specifikací) ostatní prohlížeče vedou, je tu Daniel Glazman, tohoto času předseda pracovní skupiny pro kaskádové styly u W3C, který upozorňuje, že testy dodané Microsoftem zatím nejsou oficiální, bude napřed zapotřebí jejich revize, která při tak velkém počtu testů jistě nepotrvá krátce.

Z pohledu webdesignerů je to ovšem jedno. Pro ně není ani tak důležité, zda je IE8 prohlížečem s nejlepší podporou CSS2.1 (možná je, možná není), jako to, že IE8 je konečně prohlížeč s velmi dobrou podporou kaskádových stylů (což po všech těch testech nepochybně je). A ačkoliv jisté neshody mezi IE, standardy a dalšími prohlížeči rozhodně i nadále panují (např. podpora AJAXu napříč doménami, která je v IE8 implementovaná odlišně oproti připravovanému standardu, jenž následují další prohlížeče), zdá se, že Microsoft i vývojáři IE „dostali rozum“ a jsou po letech vstřícní k dohodě a podpora standardů a fungování webu napříč prohlížeči jim v žádném případě není cizí.

Pro zájemce jsme také připravili rozhovory s Amy Barzdukas a Petem LePage z Microsoftu týkající se právě Internet Exploreru 8.

Další technologie a videa

Mezi další představené novinky patří Web Platform Installer, IIS Media Services a .NET RIA Services.

Představena byla i preview verze Expression Blendu 3, která již umožňuje vytvářet aplikace pro Silverlight 3, mezi dalšími novinkami najdeme např. import z formátů Adobe Illustrator nebo Adobe Photoshop, nové efekty a lepší podporu animací. Jedná se o komerční produkt, k dispozici je zkušební verze.

Webdesignery určitě zaujme nový nástroj Expression Web SuperPreview, který usnadňuje ladění webu ve více prohlížečích. Kromě běžného zobrazení „vedle sebe“ podporuje i zobrazení přes sebe, ve kterém vidíte stránky vyrenderované ve dvou prohlížečích zobrazeny přes sebe a snáz tak odhalíte případné posuny jednotlivých objektů stránky na úrovni několika pixelů. Jedná se o komerční produkt, k dispozici je zkušební verze.

Na MIXu byly představeny i další technologie, které do zaměření Zdrojáku přímo nepatří (např. WPF4). Zájemci si můžou pustit videozáznamy všech přednášek konference, případně si je stáhnout včetně slidů. Pokud byste chtěli shlédnout základní přehled představených technologií, pak se podívejte na první a druhou keynote, které obsahují to základní.

Na závěr bychom rádi poděkovali české pobočce Microsoftu, která účast Zdrojáku na MIXu sponzorovala, a umožnila tak naší redakci vidět představení výše uvedených technologií z prvních řad.

Autorem fotografií z článku je Denis KortunovTurbomilk.

Bude takto vypadat budoucnost webu?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 9

Přehled komentářů

alblaho Web ala MS
dc budci web ?
Martin Hassman Re: budci web ?
dc Re: budci web ?
MD Re: budci web ?
Štěpán Bechynský Re: budci web ?
Anonym Re: budci web ?
flash nebrat Re: budci web ?
pas Re: budci web ?
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=2985