O sémantice v HTML5

John Allsopp, autor knihy Microformats – empowering your markup for Web 2.0, v dnešním vydání A List Apart píše o sémantice v HTML5. Zaměřuje se při tom na problémy mikroformátů (vyhrocené např. v nedávné malé aféře na webu BBC) a jako jejich příčinu označuje aktuální HTML a jeho nedostatečnou sémantiku. Mikroformáty se snaží do HTML přidat další sémantiku, mají ale omezené možnosti dané omezeními HTML, proto v některých případech není výsledek ideální.

John ukazuje nové sémantické značky HTML5, ale přitom zdůrazňuje, že k řešení řady problémů nestačí. A zamýšlí se nad tím, zda by neměl existovat standardizovaný mechanismus pro rozšiřování sémantiky HTML, který by se mohl vyvíjet nezávisle na HTML specifikacích.

Omezení rozšiřování sémantiky HTML je známý problém, který bude HTML pravděpodobně trápit i nadále. Ovšem v jednom se John mýlí, a sice když tvrdí, že nové sémantické značky HTML5 nelze použít v Internet Exploreru. k tomu již nějaký čas existuje jednoduchý trik.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=395