Opera připravuje nový javascriptový engine Carakan. Můžeme čekat velké zrychlení

Opera včera přinesla první informace o připravovaném novém javascriptovém enginu s názvem Carakan. Ačkoliv JavaScript v Opeře není rozhodně pomalý, na současné verze dalších prohlížečů (konkrétně Firefoxu, Safari a Chrome) již nestačí. Nový engine se pokusí tuto propast dohnat.

Novinkou bude přechod na registrový virtuální stroj ze stávajícího zásobníkového (viz také vysvětlení o co se jedná a jaký je mezi nimi rozdíl) a hlavně generování nativního kódu procesoru (vysvětlení). Další novinkou je zrychlení přístupu k objektům pomocí podobných metod, jaké najdeme u SquirrelFish nebo V8. Nativní kód nebude využit pouze pro vlastní JavaScript, ale také pro zpracovávání regulárních výrazů (stejný krok před již časem učinili i vývojáři SquirrelFish, javascriptového engine Webkitu).

Opera přichází s vylepšením JavaScriptu relativně pozdě za ostatními prohlížeči (resp. všemi prohlížeči kromě IE, který je v tuto chvíli stále mimo soutěž), navíc přináší zlepšení, které již enginy ostatních prohlížečů mají. Novinky jistě povedou až k několikanásobnému zrychlení JavaScriptu. Ovšem, zda to postačí k dohnání dalších prohlížečů nebo zda se je Opeře podaří předehnat, zatím nevíme. Ani ostatní prohlížeče totiž nezahálejí a pravděpodobně budou i nadále zrychlovat.

K TÉMATU: Velký test rychlosti JavaScriptu v prohlížečích

Nejedná se o jedinou připravovanou novinky Opery. Pracuje se na rozšíření grafické knihovny Vega, která umožní využít hardwarové akcelerace při zobrazování stránek.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 9

Přehled komentářů

JardaP Dohnat a predehnat!
kkl2401 Re: Dohnat a predehnat!
romano bongo javascript v opere nestaci?
McBig Re: javascript v opere nestaci?
cvm Trosku neskor, ale predsa :)
tutor Hurá! Už aby to bylo!
Keny Re: Hurá! Už aby to bylo!
tutor Re: Hurá! Už aby to bylo!
tutor Re: Hurá! Už aby to bylo!
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=477