Zdroják mění licenci pro ukázkové kódy z článků

S platností ode dneška je ukázkový kód, zveřejněný v článcích, k dispozici čtenářům pod licencí BSD (nové znění, tzv. „tříbodové“). Pro čtenáře to znamená, že smějí kód použít zcela libovolně, pokud zachovají informace o autorovi a o zřeknutí se odpovědnosti, viz text této licence.

Informace o této změně byla zapracována do Podmínek použití, prosíme, přečtěte si je.

Důvod této změny je následující: Do dnešního dne nebylo použití ukázkových zdrojových kódů nijak ošetřeno; zdrojové kódy jsou součástí článku a vykonavatelem majetkových práv je vydavatel Zdrojáku, tedy společnost Internet Info, s.r.o. Z hlediska práva se tedy na tyto kódy vztahuje rovněž ochrana autorských děl a čtenáři by je, do důsledku vzato, nesměli použít.

Taková pravidla ale odporují smyslu ukázek, proto bylo jejich používání mlčky považováno za fair use. Vzhledem k možným nejasnostem, které podobné „nevyslovené předpoklady“ s sebou nesou, jsme se rozhodli veškerý zdrojový kód, který se v článcích objevuje, výslovně vyjmout z běžného režimu ochrany, kterému podléhají texty, a uvolnit jej pod svobodnou licencí BSD (pokud nebude u kódu uvedeno jinak).

Pokud se autor rozhodne svůj zdrojový kód uvolnit pod jinou licencí (MPL, GPL, LGPL, …), rádi tomuto požadavku vyhovíme. Informace o tom, že licence pro zdrojové kódy je v daném případě jiná, se samosebou objeví u článku.

Fakticky se nemění nic – ukázky můžete používat dál, jen je to nyní výslovně povoleno a nemusíte mít obavy, že by vás za to někdo mohl právně napadnout.

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://www.zdrojak.cz/?p=1990